Partnerzy serwisu:

Wielu chętnych na dokumentację linii do Bytowa [oferty]

Jakub Madrjas 18.04.2019 717

Wielu chętnych na dokumentację linii do Bytowa [oferty]
fot. Dariusz Żaruk, SM42.pl
PKP PLK otworzyła oferty na opracowanie dokumentacji przygotowawczej dla projektu rewitalizacji ciągu Kościerzyna – Lipusz – Bytów. 
Analizy obejmą linię kolejową nr 211 na odcinku Lipusz – Kościerzyna od km 51,993 do km 68,660 oraz linię kolejową nr 212 na odcinku Lipusz – Bytów od km 0,000 do km 24,900 wraz z infrastrukturą towarzyszącą z uwzględnieniem nowego włączenia linii kolejowej nr 212 do linii kolejowej nr 211.

Do Bytowa obecnie tylko ruch towarowy z prędkością 10 km/h

Linie nr 211 i 212 są usytuowane na terenie województwa pomorskiego, zgodnie z charakterystyką PLK są to linie drugorzędne, jednotorowe, niezelektryfikowane, posiadające status linii kolejowej: pozostałe. Linia 211 jest administrowana i eksploatowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe oraz przez Zakład Linii Kolejowych w Gdyni (IZ Gdynia), natomiast linia 212 została przekazana Gminie Bytów.

Na odcinku linii kolejowej nr 211 Lipusz – Kościerzyna jest prowadzony mieszany ruch pociągów (pasażerski i okazjonalnie towarowy) z prędkością 80 km/h, natomiast na odcinku linii kolejowej nr 212 Lipusz – Bytów jest prowadzony jedynie ruch towarowy, który odbywa się na odcinku Lipusz – Ugoszcz z prędkością 10 km/h. 
   
rys. openrailwaymap.org
PKP Polskie Linie Kolejowe są w posiadaniu autorskich praw majątkowych do Studium Wykonalności pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 212 na odcinku od stacji kolejowej Lipusz do stacji Bytów”, zrealizowanego na zlecenie Gminy Bytów. Zakład Linii Kolejowych w Gdyni uzgodnił wariant rekomendowany przez wykonawcę.

Z pieniędzy województwa

Rewitalizacja linii ma zostać dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa pomorskiego. Projekt zakłada oprócz samej infrastruktury liniowej także m. in. zastosowanie systemów dynamicznej informacji Pasażerskiej (SDIP), monitoringu wizyjnego i utworzenie węzłów przesiadkowych. 

Umowę na dofinansowanie PKP PLK podpisała na początku stycznia. Oprócz reaktywacji kolei do Bytowa, PLK ma przeprowadzić podobne studia dla rewitalizacji linii kolejowych do Sierakowic, Nowej Wsi Lęborskiej i północnych dzielnic Gdyni. To ostatnie postępowanie ogłoszono przed tygodniem. O planach rozwoju sieci kolei pasażerskiej na Pomorzu "Rynek Kolejowy" obszernie pisał tutaj.

Aktualizacja: siedem ofert

PKP PLK otworzyła oferty w przetargu 15 kwietnia. Zamawiający zamierza przeznaczyć na dokumentację 1,722 mln zł brutto. Złożono siedem ofert, prawie wszystkie mieszczą się w kosztorysie. Przekroczył go tylko TPF, który też jako jedyny nie zaproponował maksymalnego skrócenia realizacji II etapu kontraktu. Pozostałe oferty złożyły firmy i konsorcja: Infra CD i Instytutu Kolejnictwa; WYG International; BBF; Idom oraz Multiconsult. Ta ostatnia jest najtańsza, opiewa na niecałe 1,2 mln zł brutto. Niewiele droższy jest BBF.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony