Partnerzy serwisu:

PLK zadeklarowały „chęć zaktywizowania współpracy" z Czechami

Michał Szymajda 08.06.2022 2,9k

PLK zadeklarowały „chęć zaktywizowania współpracy" z Czechami
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
PKP Polskie Linie Kolejowe współpracują z Správa železnic, státní organizace – czeskim zarządcą infrastruktury kolejowej na rzecz rozwoju kolei w obu państwach. Działania dotyczą zwiększenia współpracy w zakresie strategii i współpracy międzynarodowej, m.in. zarządzania ruchem kolejowym, prowadzenia inwestycji oraz wdrożenia Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym.
Przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych i czeskiego państwowego zarządcy infrastruktury kolejowej Správa železnic na wspólnym spotkaniu określili obszary i formy współpracy. W rozmowach uczestniczyli Jiři Svoboda, dyrektor generalny Sž oraz Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK oraz dyrektorzy wybranych biur centrali Spółki.

– Omówiono zagadnienia ważne dla obu zarządców infrastruktury, m. in. wdrożenie Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym na czeskiej i polskiej sieci kolejowej oraz zmianę napięcia w sieci trakcyjnej w Republice Czeskiej z prądu stałego 3 kV na prąd zmienny 25 kV. Rozmawiano również o inwestycjach na liniach kolejowych wybiegających na zachód i wschód od Pragi, a także planach rozwoju kolei dużych prędkości w Czechach – poinformowało biuro prasowe spółki.

Podczas spotkania przedstawiciele PLK i Správa železnic uzgodnili konieczność określenia szczegółowych obszarów i form kooperacji oraz zadeklarowali chęć zaktywizowania współpracy.

Wygląda na to, że polską i czeską kolej będzie łączyć coraz więcej. Zarówno Czesi, jak i Polacy chcą budować do siebie szybkie linie kolejowe (jest plan budowy zupełnie nowej linii do Wrocławia, która łączyłaby się z polskim projektem "Y" związanym z budową CPK), wygląda na to, że pojawią się nowe transgraniczne połączenia kolejowe i to już w grudniu 2023.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony