Partnerzy serwisu:

PLK z umową na modernizację linii Ełk - Korsze. Zwycięża hiszpańsko-chińskie konsorcjum

Michał Szymajda 07.12.2021 7,1k

PLK z umową na modernizację linii Ełk - Korsze. Zwycięża hiszpańsko-chińskie konsorcjum
zdjęcie ilustracyjneFot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały wartą 649 milionów złotych umowę na przebudowę i elektryfikację odcinka Ełk – Giżycko. Modernizacja mazurskiej trasy zajmie się konsorcjum Aldesa Construcciones Polska, Aldesa Construcciones, Coalvi oraz China Civil Engineering Construction Corporation. Przebudowa linii jest poważnie opóźniona w stosunku do pierwotnych planów.
– Konsekwentnie zwiększamy na Warmii i Mazurach możliwości kolei. Elektryfikacja linii Ełk – Korsze pozwoli na atrakcyjne i szybkie przejazdy między Olsztynem a Ełkiem w czasie ok. 2 godzin i skrócenie podroży na innych kierunkach sieci kolejowej. Elektryfikacja linii pozytywnie wpłynie na ochronę środowiska i wzmocni atuty kolei jako ekologicznego transportu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Jak informuje PKP PLK, realizacja projektu „Prace na linii kolejowej nr 38 na odcinku Ełk – Korsze wraz z elektryfikacją” będzie się odbywała etapami. Pierwszy zakłada modernizację 49 kilometrów torów z liczącej ok. 100 kilometrów trasy Ełk – Korsze, która zostanie przystosowana do jazdy pociągów z dwukrotnie większą niż dzisiaj prędkością – z 80 km/h do 160 km/h. Pozwoli to skrócić podróż z Olsztyna do Ełku przez Korsze i Giżycko o ok. 50 minut. Czas przejazdu po pracach wyniesie poniżej 2 godz. Te prace zostały zaplanowane na lata 2021-24.

Kolejne etapy projektu będą realizowane w ramach przyszłej perspektywy finansowej w latach 2021-2027. Projekt ubiega się o dofinansowanie z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania to 499 mln zł.

– Podróżni zyskają wygodniejsze warunki podróży dzięki nowym peronom wyposażonym w ławki, wiaty, informację pasażerską. Jasno oświetlone obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Perony będą wyższe, dzięki czemu wsiadanie i wysiadanie z pociągów będzie wygodniejsze. Korzystnie zmieni się poziom obsługi podróżnych na 3 stacjach (Stare Juchy, Wydminy, Giżycko) i 2 przystankach (Woszczele, Siedliska) – czytamy w informacji prasowej PKP PLK.

W ramach inwestycji wymienione będą również tory oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wzrost poziomu bezpieczeństwa będzie po budowie dwóch skrzyżowań bezkolizyjnych w Giżycku i Wydminach oraz po przebudowie przejazdów kolejowo-drogowych i 59 obiektów inżynieryjnych jak mostów, wiaduktów i przepustów. Wzrost bezpieczeństwa pieszym zapewni tunel pod torami na ul. Unii Europejskiej, które zastąpi dotychczasowe przejście łączące centrum Giżycka z miejską plażą.

Wartość podpisanej umowy na roboty to 649 mln zł netto. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o., Aldesa Construcciones S.A., Coalvi S.A. oraz China Civil Engineering Construction Corporation.

Jak pisaliśmy s 2017 roku, prace na trasie miały trwać już od października 2020, a zakończył się miały we wrześniu 2023. Tymczasem nie rozpoczęły się dotąd. Oprócz zmian w dokumentacji wydłużył się proces wyboru oferenta, a później skuteczne odwołania obecnego zwycięzcy przetargu od wyboru Torpolu w KIO. Więcej o harmonogramie prac na linii piszemy tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony