Partnerzy serwisu:

PLK z umową na remont zabytkowej wiaty w Piotrkowie Trybunalskim

Michał Szymajda 24.12.2016 402

PLK z umową na remont zabytkowej wiaty w Piotrkowie Trybunalskim
Stacja w Piotrkowie z zabytkową wiatą (po prawej)Fot. PKP PLK
Wiata peronowa w Piotrkowie Trybunalskim, pochodząca z 1864 roku, doczeka się kapitalnego remontu. Od nowa zbudowany zostanie także peron 1. Niestety, pozostanie on peronem niskim, skąd pasażerowie po schodach będą dostawać się do pociągów.
Projekt został wykonany w zeszłym roku. Obiekt znajduje się w rejestrze zabytków, toteż przed rozpoczęciem prac konieczne było uzgodnienie zakresu remontu z konserwatorem zabytków.

Remont wiaty będzie skomplikowany m.in. ze względu na konieczność dorobienia zabytkowych elementów, które uległy zniszczeniu przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Wiata, oparta na żeliwnych kolumnach, przylega do dworca kolejowego, wyremontowanego przez PKP SA w 2012 roku. Cały obiekt jest bardzo charakterystyczny i należy do otwartej w 1846 roku Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej (obecnie linia nr 1).

W ramach remontu przewiduje się montaż nowej instalacji oświetleniowej, czasową rozbiórkę drewnianej konstrukcji wiaty peronowej i jej ponowny montaż po dokonaniu prac renowacyjnych, montaż dwóch dwustronnych nowych wyświetlaczy, dwóch infokiosków, zegarów , instalacji rozgłoszeniowej i kamer monitoringu.

Niestety – z uwagi na konstrukcję wiaty i jej zabytkowy charakter nie będzie możliwe podniesienie peronu powyżej 38 cm, czyli wysokości na jakiej znajdują się obecnie. Było to kwestią dyskusji pomiędzy PKP PLK a konserwatorem zabytków, który ostatecznie nie zgodził się na podniesienie peronu.

Koszt przebudowy wiaty i peronu nr 1 to prawie 4,5 mln zł. PKP PLK właśnie podpisało umowę na wykonanie prac z ich wykonawcą. Rozpoczną się one jeszcze w grudniu i zakończą za rok.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony