Partnerzy serwisu:

PLK wspomaga eksponatami szkoły i organizacje pozarządowe

inf. prasowa 01.09.2018 31

PLK wspomaga eksponatami szkoły i organizacje pozarządowe
fot. PKP PLK
Urządzenia sterowania ruchem kolejowym, szyny, specjalistyczny sprzęt do prac na torach stają się eksponatami i pomocami dydaktycznymi. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały niewykorzystywane urządzenia szkole i instytucjom pielęgnującym tradycje kolejowe. Dzięki współpracy PLK z samorządami, szkołami i jednostkami kulturalno - oświatowymi „wysłużony” sprzęt zyskuje drugie życie.
Zespół Szkół Ekologiczno – Transportowych w Gdyni otrzyma od PLK urządzenia sterowania ruchem kolejowym. We wrześniu trafi do placówki przekaźnik wtykowy, przekaźniki prądu stałego, zestaw elektroniczny, napęd zwrotnicowy, ława nastawnicza z dźwigami i zamkami, aparat blokady stacyjnej z 12 blokami i zamkami oraz skrzynia zależności kluczowa ścienna. Te specjalistyczne elementy pozwolą szkole lepiej przygotować do zawodu uczniów kolejowych kierunków.

Historia i edukacja

Zarządca infrastruktury przekazał również szyny dla Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” w Gminie Orzysz. Do Fundacji dostarczono już 600 metrów szyn. Zostaną one wykorzystane do stworzenia gry edukacyjnej w Ośrodku Szkolenia fundacji w Orzyszu z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przekazane szyny połączą łącznie 100 punktów, które będą przypisane do 100 dat z historii Polski. Cała instalacja otoczy budowany właśnie pomnik ppor. Stanisława Grabowskiego "Wiarusa", żołnierza niezłomnego. Młodzież odwiedzająca Ośrodek Szkolenia zapozna się z życiorysem podporucznika, jak również będzie mogła wziąć udział w grze edukacyjnej poszukując 100 dat z historii Polski.

Stowarzyszenie Miłośników Kolei bogatsze o nowe eksponaty

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej otrzymało od PLK odśnieżarkę torów OMW-3A. Pojazd będzie atrakcją wystaw i pretekstem do edukacji z historii techniki. To kolejna darowizna PLK dla stowarzyszenia. W maju b.r. otrzymało ono dwa wózki motorowe typu WM-10, czyli popularne drezyny. Wcześniej przekazane zostały także wagony, które obecnie pełnią rolę magazynu i warsztatu, są też udostępniane zwiedzającym. Stowarzyszenie posiada wiele starych przyrządów, mundurów, zdjęć oraz książek i instrukcji związanych z utrzymaniem i funkcjonowaniem kolei.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony