Partnerzy serwisu:

PLK sprawdzi jak poprawić transport kolejowy między Opolem i aglomeracją śląską

Michał Szymajda 03.01.2020 5,1k

PLK sprawdzi jak poprawić transport kolejowy między Opolem i aglomeracją śląską
Linia kolejowa w Bytomiu fot. Michał Szymajda
PKP PLK ogłosiło przetarg na wykonanie studium wykonalności dla linii kolejowej 132 i linii do niej przylegających na Śląsku. Chodzi o udrożnienie i poprawę warunków przewozu alternatywnych dla trasy Katowice – Gliwice – Kędzierzyn Koźle – Opole linii kolejowych z Bytomia przez Zabrze do Pyskowic, Strzelec Opolskich i Opola.
Studium wykonalności dla projektu pod nazwą "Poprawa parametrów linii 132 na odcinku Bytom Bobrek – Opole Groszowice wraz z modernizacją węzła Opole oraz budową linii Pyskowice Miasto – Pyskowice” ma sprawdzić możliwości modernizacji linii na wskazanym odcinku z poprawą stanu obiektów inżynieryjnych i sieci trakcyjnej włącznie. Zakładane jest przystosowanie stacji Bytom Bobrek, Zabrze Biskupice, Pyskowice, Strzelce Opolskie, Szymiszów, Kamień Śląski i Tarnów Opolski do przyjmowania pociągów towarowych o długości do 750 m, a także inwestycje w obrębie opolskiego węzła kolejowego, związane np. z dobudową torów między Opolem Głównym a Opolem Zachodnim oraz między Opolem Głównym a Opolem Groszowicami. Groszowice.

Wykonawca dokumentacji przeanalizuje także sensowności odbudowy lub budowy łącznic i połączeń prowadzących do linii nr 132 na terenie aglomeracji śląskiej. Jedną z nich jest nieczynny obecnie odcinek Zabrze Biskupice – Pyskowice, którego odbudowa jest priorytetem tego projektu, innym – linia nr 189 Ruda Chebzie – Zabrze Biskupice. PKP PLK zleci też sprawdzenie też możliwości odbudowy połączenia kolejowego do centrum Pyskowic. W ramach projektu przeanalizuje położenie niektórych stacji i przystanków i zaproponuje nowe ich lokalizacje. Fakultatywnie wykonawca przedprojektu sprawdzi możliwości reaktywacji pociągów z Bytomia do Gliwic w różnych wariantach. Obecnie brak pociągów w tej relacji jest piętą achillesową systemu kolei metropolitalnej na Śląsku.

Oferty w przetargu można składać do 31 stycznia. O wyborze oferty zdecyduje w 100 procentach jej koszt.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony