Partnerzy serwisu:

PLK: Rocznie około 1400 kolejarzy ćwiczy na symulatorze

inf. prasowa 22.02.2018 1,5k

PLK: Rocznie około 1400 kolejarzy ćwiczy na symulatorze
fot. PKP PLK
W 2017 r. w ramach pouczeń okresowych i doraźnych, utrwalających specjalistyczną wiedzę i właściwe zachowania, przeszkolono ponad 27 000 pracowników spółki odpowiedzialnych za bezpieczne kursowanie pociągów – informuje PKP PLK.
Jak zapewnia PLK, chodzi o to by zatrudnieni na stanowiskach m.in. dyżurnych ruchu, nastawniczych, zwrotniczych i dróżników profesjonalnie wykonywali obowiązki i podejmowali właściwe decyzje w ekstremalnie trudnych sytuacjach. Kursy prowadzą trenerzy z wieloletnim doświadczeniem i znajomością kolei. W ubiegłym roku do pracy na stanowiskach bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem przygotowanych zostało blisko 1700 nowych pracowników.

– Regularne szkolenia pracowników odpowiedzialnych za bezpieczny ruch pociągów m.in. dyżurnych i dróżników oraz modernizacja linii to działania zwiększające poziom bezpieczeństwa podroży i przewozu ładunków. Pracownicy mają niezbędną wiedzę i coraz częściej są dodatkowo wspierani przez nowoczesny sprzęt i systemy – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Ponad 1400 dyżurnych ruchu i kandydatów do pracy na tym stanowisku przeszło specjalistyczne szkolenia na symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Pracownicy podczas kilkugodzinnych sesji ćwiczyli zwykłe i niestandardowe sytuacje na torach. Trenowali właściwe reakcje na zdarzenia, które mają uchronić od wypadków i ratować życie. Nowoczesny sprzęt pozwala pracownikom sprawdzić czujność i sposób działania w ponad 40 sytuacjach kryzysowych o różnym stopniu trudności. Od 2015 r. rocznie szkoli się na symulatorze ponad 1400 osób.

2500 dróżników odbyło w ubiegłym roku dodatkowe szkolenia na przejazdach kolejowo-drogowych. To osoby zatrudnione na posterunkach wyposażonych w system wspomagania dróżnika przejazdowego (swdp). Z udziałem instruktorów doskonalili obsługę przejazdów z wykorzystaniem systemu, który szczegółowo informuje o przejeżdżających pociągach. Dróżnicy muszą podejmować decyzje odpowiedzialne za bezpieczeństwo pasażerów pociągów oraz kierowców i pieszych.

Jak informuje PLK, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo przechodzą kilkuetapowy proces przygotowania zawodowego i mają obowiązkowe szkolenia teoretyczne i praktyczne na posterunkach ruchu. Działają na podstawie regulaminów i procedur. Mają merytoryczne wsparcie przełożonych. PKP Polskie Linie Kolejowe wspomagają też edukację uczniów kierunków kolejowych. To program stypendialny, wsparcie dydaktyczne dla nauczycieli, organizacja praktyk zawodowych. Zarządca infrastruktury współpracuje obecnie z 39 szkołami w całej Polsce. W 2018 r. zaplanowano również zajęcia na symulatorze dla ok. 200 uczniów, którzy kształcą się na kolejowych kierunkach.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony