Partnerzy serwisu:

PLK przeszkoliło 700 dyżurnych ruchu na symulatorze

inf. pras. 06.06.2016 293

PLK przeszkoliło 700 dyżurnych ruchu na symulatorze
fot. PLK
Blisko 700 pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu zakończyło dodatkowe szkolenia na specjalnym symulatorze. Nowoczesny symulator to jedna z inicjatyw PKP Polskich Linii Kolejowych SA w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na kolei.
Jak informuje PLK, dzięki nowoczesnemu symulatorowi możliwe jest podnoszenie kwalifikacji pracowników odpowiedzialnych za bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów. To bezpośrednie przygotowanie głównie dyżurnych ruchu do właściwego reagowania w szczególnie trudnych sytuacjach. Pracownicy w ciągu kilku godzin ćwiczą niecodzienne sytuacje, których prawdopodobieństwo zaistnienia jest niewielkie, jednak właściwe reakcje mogą uchronić od wypadków i ratować życie. Możliwe jest zadanie ponad 40 sytuacji kryzysowych o różnym stopniu trudności. Ćwiczenia realizowane są w warunkach wiernie oddających rzeczywiste, tzn. lokalne centrum sterowania w Mińsku Mazowieckim i na bieżąco omawiane z instruktorem.

Symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności to pierwszy tego typu sprzęt w Polsce. Kosztował ponad 4,5 mln zł. Jest wykorzystywany od października 2015 r. Ze szkoleń skorzystało już blisko 700 pracowników PLK. Kolejnych 850 przejdzie kursy do końca tego roku. Rozbudowany system szkoleń to jeden z elementów realizowanego przez PLK programu poprawy bezpieczeństwa. Inicjatywa zawiera ponad 200 działań w czterech obszarach: inwestycyjnym, technicznym, organizacyjnym oraz pracowniczym. W ubiegłym roku PLK przeszkoliły ponad 25 500 pracowników na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego w ramach pouczeń okresowych i doraźnych.

W ostatnich latach widoczny jest spadek liczby wypadków na kolei. W 2015 r. – w porównaniu do poprzedniego, o 12 procent spadła liczba kolizji i wykolejeń oraz o 12 procent mniej było wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych. Rok 2016 podtrzymuje pozytywny trend. Statystyki za pierwszy kwartał br., dotyczące wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo – drogowych pokazują, że w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku liczba wypadków spadła o 14 procent
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony