Partnerzy serwisu:

PKP PLK przekazuje 4 mln zł na wsparcie służby zdrowia w walce z koronawirusem

inf. pras. 06.04.2020 102

arrow
arrow
PKP PLK przekazuje 4 mln zł na wsparcie służby zdrowia w walce z koronawirusem
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
PKP PLK przekazuje 4 mln zł na wsparcie służby zdrowia w walce z koronawirusem
PKP PLK przekazuje 4 mln zł na wsparcie służby zdrowia w walce z koronawirusem
Dziś PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o przekazaniu 750 tys. zł dla Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Łącznie 4 mln zł Grupa Kapitałowa PKP Polskich Linii Kolejowych przekazuje na zakup niezbędnego sprzętu medycznego, środków zabezpieczenia sanitarnego oraz pilne potrzeby szpitali. PLK udostępniły również 76 samochodów do dyspozycji wojewodów na potrzeby służby zdrowia – podaje zarządca infrastruktury.
Dziś PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały 750 tys. zł, dla Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie (NIZP –PZH). Dzięki temu Instytut zakupi urządzenia usprawniające proces diagnostyki w kierunku COVID-19.

– Środki przekazane przez Grupę Kapitałową PKP Polskich Linii Kolejowych służą wsparciu służb medycznych, które walczą z pandemią koronawirusa. Kolejarze wiedzą, co znaczy służba, a tym bardziej służba dla ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Wspieramy ten wysiłek i na urządzenia do badań diagnostycznych dla NIZP- PZH przekazaliśmy 750 tys. zł – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych cytowany w komunikacie.

– Wsparcie PKP Polskich Linii Kolejowych odciąży ekspertów w pracy diagnostycznej pod presją czasu. Środki przeznaczamy na doposażenie linii diagnostycznej do laboratoryjnych badań w kierunku COVID-19. Zostaną zakupione dwie automatyczne stacje pipetujące oraz dodatkowe wyposażenie niezbędne do przygotowania materiału do dalszych badań genetycznych identyfikujących RNA wirusa SARS-CoV-2
– mówi dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP-PZH w Warszawie w informacji prasowej. 

Łącznie 4 mln zł przeznaczają PKP Polskie Linie Kolejowe oraz spółki z Grupy Kapitałowej PKP Polskich Linii Kolejowych, (DOLKOM Wrocław; PNUIK Kraków, ZRK – DOM Poznań; PPM-T Gdańsk) na rzecz wsparcia jednostek i instytucji służby zdrowia w walce z pandemią koronawirusa.

PLK dodaje, że aktywnie uczestniczy w przeciwdziałaniu skutkom epidemii. Poza zaangażowaniem finansowym PLK użyczyły 76 samochodów na terenie całego kraju na potrzeby służby zdrowia. Auta są w dyspozycji wojewodów.  – Spółki z zaangażowaniem kapitałowym Skarbu Państwa odgrywają istotną rolę w systemie gospodarki. Włączają się szeroko w przeciwdziałanie pandemii i jej skutków. PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Spółki z Grupy Kapitałowej PLK pomagają służbom medycznym finansowo i rzeczowo. Co ważne, nie zapominają również o swoich partnerach biznesowych, oferując realne wsparcie w postaci ulg i zwolnień z płatności – mówi w komunikacie Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Jak czytamy, sprawnie działająca kolej jest ważna szczególnie w trudnym czasie, gdy potrzebne jest utrzymanie dostaw i zapewnienie niezbędnych podróży. PLK przewidziały także pomoc dla pasażerskich i towarowych przewoźników kolejowych, którzy okresowo wstrzymali kursowanie części pociągów.

PLK zawiesiły obciążanie przewoźników opłatami z tytułu rezygnacji z całej lub części trasy w okresie od 13 marca do odwołania. Ponadto od 14 marca również do odwołania przewoźnicy kolejowi nie będą obciążani opłatami za uruchomienie pociągu z innym pojazdem trakcyjnym i/lub zwiększoną masą brutto niż wynika to z rozkładu jazdy. PLK zapewniają też, że obniżyły o 80 procent opłaty najemcom działającym w obszarze dworców, peronów, przejść.
PARTNER DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony