Partnerzy serwisu:

PLK: Potrzeba prawie 300 mld złotych do pełnej odbudowy kolei

Łukasz Malinowski, Magda Romanowska 11.10.2019 123

Prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycje są obecnie warte kilkadziesiąt mld złotych i jest to największy program inwestycyjny w historii kolei. Jak poinformował podczas Kongresu 590 Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., aby w pełni odnowić i uzupełnić braki w infrastrukturze kolejowej potrzebne jest wydanie ok. 300 mld złotych.
− Polska kolej przez kilkadziesiąt lat była niedoinwestowana. Dopiero niedawno otrzymaliśmy odpowiednie środki na odbudowę infrastruktury kolejowej. Ważny jest także program utrzymaniowy, który przeznaczony jest głównie na utrzymanie tego, co jest już odbudowywane. Według wyliczeń środki inwestycyjne, potrzebne do zmodernizowania wszystkich odcinków i dobudowania tak zwanych łączników, są na poziomie około 250-300 mld złotych. Jest to wymagane dla pełnej odbudowy kolei – wyjaśniał Ireneusz Merchel, prezes zarządu PLK.

Nie można też zapominać o inwestycji, która będzie miała wpływ także na wygląd i funkcjonowanie kolei. Centralny Port Komunikacyjny oznacza budowę około 1600 km nowych linii. Program jest rozłożony na kilka lat – może minąć ponad dwadzieścia, zanim te linie powstaną. − Oczywiście mamy nadzieję, że budowa rozpocznie się już w ciągu kilku lat – dodaje prezes Merchel.

Oprócz budowy nowych linii projekt CPK zakłada także modernizację ponad 3 tys. km linii prowadzących do nowego centralnego portu. Bez nich sprawny dojazd na nowe lotnisko i węzeł przesiadkowy nie będzie możliwe – są to tzw. szprychy prowadzące do CPK.

Warto zauważyć, że już w związku z tym, około 380 km jest w tej chwili objętych pracami modernizacyjnymi, które identyfikowane są jako wspomniane szprychy. Jako przykład Ireneusz Merchel podaje linię nr 69 na terenie województwa lubelskiego. Prezes PLK zapewnia, że wszystkie przedsięwzięcia uzgadniane są na bieżąco, aby uniknąć tzw. prac straconych.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony