Partnerzy serwisu:

PLK poprawią wywóz towarów ze Śląska do portów morskich

Martyn Janduła 11.08.2017 3,3k

PLK poprawią wywóz towarów ze Śląska do portów morskich
Szlak Paczyna-Toszek PółnocFot. Mateusz Straszak, SM42.pl
Polskie Linie Kolejowe rozstrzygnęły przetarg na remont trasy wyjazdowej ze Śląska. Rewitalizacji poddana zostanie linia na ciągu Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Prace mają przynieść poprawę infrastruktury kolejowej na styku Śląska z Opolszczyzną i przyczynić się do rozwoju połączeń towarowych.
PLK rozstrzygnęły przetarg na rewitalizację prawie 40 km trasy Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Inwestycja ma usprawnić przewóz towarów w regionie i wywóz ładunków w kierunku portów w Szczecinie i Świnoujściu. W ramach zadania zarządca infrastruktury wymieni tory i sieć trakcyjną.

W przetargu swoje oferty zgłosiło siedem podmiotów. Za najkorzystniejszą ofertę uznano tę pochodzącą od firmy PORR, która prace wyceniła na 223,58 mln zł. Kwota w tym przetargu stanowiła 60% wagi przetargowej, po 20% punktów zamawiający przyznawał za termin wykonania prac oraz długość gwarancji. Każdy z wykonawców zagwarantował – ten sam – 25-miesięczny okres realizacji inwestycji oraz 72 miesiące gwarancji. Oznacza to, że o wygranej firmy decydowała w tym przypadku tylko cena. Oferta PORR-u nie była najtańsza, gdyż tę złożyła hiszpańska firma Balzola. Jednak Polskie Linie Kolejowe postanowiły wykluczyć oferenta z przetargu, dzięki czemu za najkorzystniejszą ofertę uznano tę pochodzącą od firmy PORR.


Mat. PKP PLK

Dzięki remontowi 8 przejazdów kolejowo – drogowych i modernizacji urządzeń sterowania ruchem kolejowym wzrośnie poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego. Sprawniejszą jazdę pociągów towarowych z wyższą prędkością umożliwi rewitalizacja 51 obiektów inżynieryjnych. Prace obejmą m.in. 18 wiaduktów, 5 mostów. PLK wymienią również 31 rozjazdów oraz wyremontują 10 nastawni kolejowych. Ponadto pociągi towarowe między stacjami Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki zwiększą prędkość z 60 do 90 km/h, a na trasie Rudziniec Gliwicki – Kędzierzyn-Koźle z 50 do 80 km/h. Dzięki nowym urządzeniom sterowania możliwe będzie także zwiększenie liczby pociągów.

Projekt „Prace na liniach kolejowych nr 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle" ma być współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Roboty budowlane zaplanowano na lata 2017–2019.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony