Partnerzy serwisu:

PLK pamiętają o historii kolei

inf. prasowa 18.01.2017 610

PLK pamiętają o historii kolei
Fot. PKP PLK
W Chojnicach, Braniewie, Zielonej Górze mieszkańcy i goście regionalnych muzeów lepiej poznają historię techniki i komunikacji dzięki zachowanym urządzeniom kolejowym. PKP Polskie Linie Kolejowe przekazują niewykorzystywane urządzenia instytucjom pielęgnującym tradycje. Zachowane przedmioty będą atrakcją wystaw i pretekstem do edukacji z historii techniki.
Mieszkańcy Chojnic i turyści, dzięki przekazaniu przez PLK na rzecz Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei niewykorzystywanych już przez kolej urządzeń sterowania ruchem kolejowym, będą mieli możliwość oglądania ich jako eksponatów. Wśród przekazanych przedmiotów są m.in. ława nastawcza z podstawą i dźwignie nastawcze. Planowanym miejscem ekspozycji zabytków techniki jest muzeum kolejnictwa na chojnickim dworcu kolejowym.

Towarzystwo Miłośników Braniewa w Muzeum Ziemi Braniewskiej i w mini skansenie na przystanku kolejowym Braniewo Brama będzie eksponowało pozyskane od PLK – już historyczne urządzenia, wykorzystywane do kierowania ruchem pociągów. Eksponaty będą miały ciekawe otoczenie, gdyż Towarzystwo planuje z przystanku uruchomić kolej drezynową do stacji Elbląg Zdrój w ramach lokalnej turystyki kolejowej.

Kolej Szprotawska bogatsza o nowe eksponaty

Dzięki współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., w Parku Kolei Szprotawskiej kolejnym elementem ekspozycji oraz pamiątką po dawnym systemie torowym województwa lubuskiego będzie rozjazd, pochodzący ze stacji Konotop na linii nr 371 Wolsztyn – Żagań. Według zamysłu autorów ekspozycja Kolei Szprotawskiej ma składać się z elementów infrastruktury kolejowej z terenu województwa lubuskiego, zachodniej Wielkopolski i północnej części Dolnego Śląska, wartościowej ze względów edukacyjnych.

W 2016 roku PLK przekazały urządzenia sterowania ruchem oraz rozjazdy m.in. podmiotom z województwa pomorskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego: Chojnickiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei (SMK Chojnice), Miastu Zielona Góra oraz Towarzystwu Miłośników Braniewa. Przedmioty kolejowe zostaną najpierw odpowiednio przygotowane, a potem wystawione jako eksponaty w muzeach oraz w parku.

W 2016 roku PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały również zbędne urządzenia na rzecz szkół o kierunkach kolejowych. Przedmioty stały się ciekawymi pomocami dydaktycznymi do nauki podstawowych zasad prowadzenia ruchu kolejowego. Urządzenia trafiły m.in. do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Gen. Józefa Bema w Siedlcach oraz Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu.


Sygnalizator (semafor) kształtowy dla Braniewa Fot. PKP PLK
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony