Partnerzy serwisu:

PLK odnowią gorzowską estakadę

inf. prasowa PKP PLK 14.10.2016 567

PLK odnowią gorzowską estakadę
PLK Odnowią gorzowską estakadę kolejowąFot. Łukasz Hettwer, SM42.pl
Wyjątkowa estakada w Gorzowie Wielkopolskim będzie odnowiona i zapewni sprawniejszą i bezpieczniejszą podróż koleją. Miasto zyska również nowy przystanek kolejowy. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dziś umowę na modernizację estakady za 111 mln zł. Kursują po niej pociągi w kierunku Kostrzyna, Krzyża i dalej m.in. do Poznania i Szczecina.
Modernizacja zapewni gruntowną odnowę i zabezpieczenie ponad dwukilometrowego zabytkowego obiektu. Sprawniej będzie prowadzony ruch pociągów na najważniejszej dla miasta linii kolejowej nr 203 Tczew – Kostrzyn. Jak podkreślają PKP PLK, dzięki modernizacji poprawi się wizerunek miasta, gdyż budowla jest ważnym elementem architektonicznym bulwarów nad Wartą w centrum Gorzowa Wielkopolskiego.

Zakres prac

Odtworzony zostanie pierwotny wygląd estakady. Zasadnicze prace obejmą wzmocnienie ponad 50 nisz, modernizację 1 mostu i 5 wiaduktów stalowych, remont około 310 m muru oporowego oraz wymianę około 3 km toru. Odnowiony zostanie tunel stacyjny, przejścia pod torami i przejazdy kolejowe w obrębie estakady. Kompleksowo zmodernizowany zostanie peron nr 2 wraz z wiatą. Obiekty wyposażone będą w wiaty, ławki, nowe oświetlenie i system informacji pasażerskiej. Przewidziano dostosowanie ich do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się – na peronie nr 2 zostanie zainstalowana winda. Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będzie zainstalowany na peronach i w tunelu system monitoringu.

W rejonie ul. Teatralnej powstanie nowy przystanek, wyposażony w wiatę i elementy małej architektury. Będzie on służyć podróżnym nie tylko w trakcie modernizacji estakady, ale na trwałe zostanie włączony w układ komunikacyjny miasta.

Czas utrudnień

Zarządca infrastruktury wyjaśnia, że odnowiona estakada będzie bardziej wytrzymała od starej. Modernizacja urządzeń sterowania ruchem i torów wpłynie na sprawność i bezpieczeństwo ruchu. Nowe rozjazdy, wyposażone w urządzenia elektrycznego ogrzewania, zapewnią sprawny przejazd pociągów w zimie.

Podczas prac budowlanych estakada zostanie wyłączona z ruchu. Na czas trwania remontu zostanie zorganizowana komunikacja zastępcza. Z wyprzedzeniem podawane będą informacje o zmianach w ruchu pociągów. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2016-2018. Wartość umowy wynosi ponad 111 mln zł brutto (90,5 mln netto). Wykonawcą robót jest firma Intercor. O realizację tej inwestycji starało się bardzo dużo podmiotów.

Umowa realizowana jest w ramach projektu „Poprawa stanu technicznego obiektów inżynieryjnych etap I – Modernizacja estakady kolejowej w Gorzowie Wielkopolskim”, współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie finansowej 2014-2020.

Zabytkowa estakada

Gorzowska estakada kolejowa wpisana jest do rejestru zabytków w związku z czym wykonane będą prace archeologiczne, konserwatorskie, restauratorskie oraz badania konserwatorskie.

Ma ona 2116 m długości i należy do najdłuższych tego typu obiektów w Polsce. Stanowi główny szlak kolejowy przecinający miasto. Powstała w latach 1905-1914. Zabytkowy obiekt jest częścią najważniejszej dla miasta linii kolejowej nr 203 Tczew – Kostrzyn. Remont estakady zostanie przeprowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków i zachowa unikatowy historyczny charakter.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przetargi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony