Partnerzy serwisu:

PLK montuje stojaki na 300 stacjach i przystankach

Rynek Kolejowy 08.04.2016 223

PLK montuje stojaki na 300 stacjach i przystankach
fot. PLK
W tym roku nowe stojaki na rowery pojawią się na blisko 300 stacjach i przystankach. PKP Polskie Linie Kolejowe zamontują udogodnienia w lokalizacjach zgłoszonych przez pasażerów, lokalne stowarzyszenia i samorządy. Po zakończeniu tegorocznych montaży rowerzyści korzystający z pociągów będą mogli zostawić rowery w sumie przy ponad 1000 stacjach i przystankach w całej Polsce.
Tegoroczny montaż stojaków rowerowych to kolejny etap akcji PKP Polskich Linii Kolejowych zapoczątkowanej w 2014 roku. Zarządca infrastruktury zrealizował oczekiwania pasażerów – rowerzystów, którzy odpowiedzieli na apel PLK ogłoszony na Facebooku. W kilku regionach montaż stojaków zakończy się jeszcze przed wakacjami.

Stojaki pojawią się w kolejnych miejscowościach

Na początek wakacji 101 nowych stojaków rowerowych otrzymają rowerzyści z Pomorza. Udogodnienia będą m.in. na stacji w Rumii, Tczewie czy Czarnej Wodzie (na linii do Chojnic). Dzięki staraniom Polskich Linii Kolejowych i doskonałej współpracy z samorządami Gdyni i Gdańska, rowerzyści z tych terenów będą mogli korzystać ze stojaków na wszystkich stacjach i przystankach w regionie.

89 stojaków zyskają cykliści podróżujący w rejonie Tarnowskich Gór oraz Częstochowy. Udogodnienia pojawią się między innymi w Myszkowie, Częstochowie Głównej, a także w Żorach czy Rybniku Towarowym. Po zamontowaniu nowych stojaków rowerzyści z tych okolic będą mieli do dyspozycji w sumie 480 stojaków rowerowych.

48 nowych stojaków zaplanowano na Kujawach, udogodnienia będą m.in. w Jabłonowie Pomorskim czy Mogilnie. Po zakończeniu prac rowerzyści z Kujaw będą mieli do dyspozycji 186 stojaków.

Stojaki rowerowe przy stacjach i przystankach to doskonałe połączenie podróży koleją z jazdą na rowerze. Zarządca infrastruktury wspólnie z przewoźnikami, którzy wyposażają pociągi w rowerowe przedziały udowadniają, że pociąg i rower to dwa przyjazne i uzupełniające się środki transportu. Z rowerem da się podróżować w pociągu, można go również bezpiecznie przypiąć do stojaka w pobliżu stacji i kontynuować podróż. Stojaki na rowery można już dziś spotkać na ponad 700 stacjach i przystankach w całej Polsce.

U-kształtny czyli bezpieczny


Montowane stojaki mają kształt, który pozwala przypiąć bezpiecznie cały pojazd, w dowolnym miejscu ramy oraz najlepiej zabezpiecza rower przed kradzieżą. Stojaki rowerowe montowane są zwykle jak najbliżej peronów stacji i w miejscach oświetlonych, co dodatkowo zwiększa wygodę i bezpieczeństwo jednośladu.

Montaż stojaków rowerowych przy stacjach i przystankach kolejowych to akcja, którą PLK rozpoczęły dwa lata temu na swoim fanpage’u. Za pośrednictwem swojego oficjalnego profilu na Facebooku zarządca infrastruktury po raz pierwszy zwrócił się z pytaniem do pasażerów – rowerzystów o potrzeby w tym zakresie. Dzięki odebranym wtedy zgłoszeniom w 2014 roku na 466 stacjach i przystankach w całej Polsce stanęło blisko 3000 stojaków dla rowerów.

Jesienią ubiegłego roku zarządca infrastruktury ponownie poprosił o wskazania nowych lokalizacji dla stojaków rowerowych. Tym razem ankietę zamieszczoną na Facebooku komentowali nie tylko pasażerowie – rowerzyści, ale dołączyły do nich również stowarzyszenia cyklistów i samorządy. Przez miesiąc ankietę zobaczyło ponad 110 tys. osób. PLK czeka na kolejne zgłoszenia i propozycje: https://www.facebook.com/PolskieLinieKolejowe.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony