Partnerzy serwisu:

PLK: Kolej na Śląsk

inf. prasowa 24.01.2018 4,8k

PLK: Kolej na Śląsk
Fot. Grzegorz Koclęga
Na dynamicznie rozwijającym się Śląsku, kolej zapewnia coraz lepsze podróże i jest niezbędna w przewozie towarów. W Krajowym Programie Kolejowym w województwie śląskim prowadzone są inwestycje, które usprawnią przewóz ładunków. Korzyści odczują również pasażerowie kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększa komfort podróży m.in na trasie z Częstochowy do Zawiercia, z Czechowic-Dziedzic do Bielska-Białej i do Krakowa.
W ramach realizacji Krajowego Programu Kolejowego (KPK) o wartości ponad 66 mld zł do 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują objąć pracami 9000 km torów, a 8,5 tys. km torów zostanie dostosowanych do wyższych prędkości. Ośrodki o znaczeniu wojewódzkim zostaną połączone liniami o średniej prędkości 100 km/h. Skróci się czas przejazdu pociągiem, a podróżni na nowo wybudowanych i zmodernizowanych stacjach i przystankach osobowych będą mieli zapewniony lepszy, komfortowy dostęp do kolei. Na torach będzie jeszcze bezpieczniej. Podczas prowadzenia inwestycji pociągi pasażerskie będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Możliwy będzie również transport towarów. PKP Polskie Linie Kolejowe zapewnią przepustowość linii, tzn. możliwość przejazdu pociągów obok prowadzonych robót lub innymi, wcześniej przygotowanymi trasami. Realizację KPK zapewniają środki z programów UE i budżetu państwa.

Jeszcze lepsza podróż Wiedenką

Za 371 mln zł zmodernizowany będzie odcinek Częstochowa – Zawiercie na linii z Warszawy do Katowic. Zwiększy się standard podróży i możliwość przewozu towarów na Śląsku i w relacjach międzyregionalnych. Podróżni zyskają komfortową obsługę na 10 stacjach i przystankach osobowych m.in. w Myszkowie i Poraju. Wszystkie perony będą przystosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się oraz wyposażone w nowe wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej. Na przystankach Żarki Letnisko i Myszków Mrzygłód oraz na stacji Poraj, nowe przejścia podziemne zapewnią bezpieczne dojście na perony. Zyskają też mieszkańcy miast położonych wzdłuż trasy. Przebudowane zostaną skrzyżowania kolejowe, a np. mieszkańcy Częstochowy otrzymają nowy wiadukt kolejowy zamiast przejazdu kolejowego na ul. Bugajskiej. Takie rozwiązanie usprawni komunikację i ograniczy korki na drodze krajowej nr 1.

Nowe możliwości kolei w Rybnickim Okręgu Węglowym

W czerwcu 2017 r. rozpoczęły się prace na linii Chybie – Żory – Rybnik – Nędza. Podróże koleją będą szybsze, wzrosną też możliwości przewozu towarów. Przebudowanych zostanie pięć stacji: Nędza, Sumina, Rybnik, Rybnik Gotartowice, Żory oraz przystanki osobowe: Nędza Wieś, Szymocice, Górki Śląskie, Szczejkowice, Rybnik Piaski. Podróżni będą mieli do dyspozycji 19 odnowionych peronów, które zostaną podwyższone, co znacznie ułatwi wsiadanie do pociągów. Infrastruktura będzie dostosowana do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Inwestycja Polskich Linii Kolejowych, za 370 mln zł, umożliwi – do 2019 roku, przebudowę ponad 100 km torów i aż 88 obiektów inżynieryjnych.

– Realizacja Krajowego Programu Kolejowego zapewni lepsze podróże między miastami i regionami Polski. Skrócą się czasy przejazdów, a nowe możliwości kolei zapewnią równomierny rozwój wszystkich województw. Po prostu Łączymy Polskę – mówi Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Pociągiem w góry

Pociąg zapewni sprawny i ekologiczny dojazd w atrakcyjne dla turystów Beskidy. Za 200 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawią linię Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Zwardoń (granica państwa). Obecnie trwa przebudowa peronów i torów na trasie Bielsko-Biała Lipnik – Wilkowice Bystra. Już za rok podróżni wsiądą do pociągu z wygodniejszych stacji i przystanków osobowych. Do popularnego kurortu we Wiśle sprawniejszy dojazd zapewni rewitalizacja linii od Chybia przez Skoczów. W ramach tej inwestycji wyremontowany zostanie także odcinek do granicy w Cieszynie – ważny w transporcie towarowym. PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują także lepsze warunki przewozów z Kędzierzyna-Koźla przez Nędzę i Racibórz do granicy w Chałupkach. Zapewnią one również sprawny przewóz towarów przez granicę. Na inwestycji zyskają także pasażerowie dla których PLK przebudowują 3 stacje – Nędza, Kuźnia Raciborska i Dziergowice oraz przystanek osobowy Tworków.

Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych na terenie województwa śląskiego tworzą nowe możliwości rozwoju kolejowych przewozów regionalnych i dalekobieżnych. Wszystkie obecnie realizowane wielomiliardowe projekty inwestycyjne na terenie Śląska usprawnią nie tylko dostępność komunikacyjną dla mieszkańców regionu, ale również przewóz towarów z południa na północ Polski, szczególnie do portów na wybrzeżu. Na Śląsku kolej stanowi bardzo ważny element rozwoju społecznego i gospodarczego – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Bezkonkurencyjna kolej do Krakowa

Mieszkańcy województwa śląskiego zyskają również dobre podróże na linii między Katowicami a Krakowem. Obecnie trwają prace głownie na terenie Małopolski. Na Śląsku przebudowywana jest stacja Jaworzno Szczakowa. Wyższy komfort obsługi podróżnych zyska także przystanek w Jaworznie Ciężkowicach. Wszystkie obiekty będą wygodniejsze dla podróżnych i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Po zakończeniu wszystkich prac czas przejazdu między Katowicami a Krakowem skróci się do ok. 1 godz. Kolej stanie się dobrą alternatywą dla autostrady A4.

Towary na tory

KPK na Śląsku, to modernizacja ważnych linii kolejowych m.in. na odc. Tychy – Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice, Gliwice – Oświęcim, Orzesze Jaśkowice – Tychy – Oświęcim, Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle, a także na śląskim odcinku Magistrali Węglowej - Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Herby Nowe. Usprawniony zostanie wyjazd pociągów towarowych ze stacji Dąbrowa Górnicza Towarowa. Poprawią się możliwości wywozu towarów w kierunku portów dzięki modernizacji trasy Wyczerpy – Chorzew Siemkowice, łączącej się z Magistralą Węglową.

Po odnowionych trasach sprawniej pojedzie większa liczba pociągów, co zwiększy konkurencyjność transportu kolejowego. Wraz ze wzrostem prędkości, skróci się czas przewozu towarów. Nowoczesna kolej to także ograniczony wpływ transportu na środowisko i mniej ciężarówek na drogach.

Realizacja Krajowego Programu Kolejowego to dla Górnego Śląska szybsza, bezpieczniejsza i łatwiej dostępna kolej, co przełoży się na wzrost jakości życia i rozwoju gospodarczego w regionie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony