Partnerzy serwisu:

PLK z umowami za miliard złotych od początku roku

Martyn Janduła/Jakub Madrjas 21.02.2017 225

PLK z umowami za miliard złotych od początku roku
Fot. PKP PLK
Pierwsze dwa miesiące 2017 roku są dla PKP PLK bardzo pracowite. Zarządca infrastruktury pochwalił się, że od początku roku podpisał umowy na wykonawstwo zadań o łącznej wartości ponad 700 mln zł netto. Po podpisaniu w połowie lutego umowy na prace na warszawskiej linii obwodowej, kwota brutto wynosi obecnie już ponad 1 mld zł.
Polski zarządca infrastruktury kolejowej w Polsce nie próżnuje. – Bardzo przyspieszyliśmy z przetargami. Ogłaszamy ich bardzo dużo – ocenia Arnold Bresch, dyrektor ds. realizacji inwestycji w PKP PLK. – Wiemy doskonale, że rok 2017 w naszej spółce, będzie rokiem rozstrzygania tych przetargów. Jak na razie udaje nam się realizować założone harmonogramy, a wręcz przyspieszać w niektórych miejscach, gdzie znaleźliśmy rezerwy po naszej stronie – dodaje.

Duże inwestycje w Warszawie

Bresz nawiązał w swojej wypowiedzi także do Krajowego Programu Kolejowego. Poinformował, że PKP PLK udało się już ogłosić przetargi za ponad 24 mln zł. – Zatem realizację programu mamy już w zasięgu ręki – komentuje. Kolejarzom udało się rozstrzygnąć w 2017 roku kilka przetargów i podpisać na ich wykonawstwo umowy. Tuż przed podpisaniem umowy z konsorcjum Budimex, Strabag i ZUE, które zajmie się modernizacją warszawskiej linii obwodowej, PKP PLK podpisały od początku roku umowy już za 700 mln zł netto.

– A warto podkreślić, że dochodzi do tego umowa na wykonanie linii obwodowej za 160 mln zł netto – mówi Bresch. Jak dodaje, na prace przy węźle warszawskim spółka chce z całego Krajowego Programu Kolejowego wydać ponad 2 mld zł do 2023 roku. – Umowa na linię obwodową jest dopiero pierwszym elementem realizacji tego harmonogramu, który mamy rozpisany na 3 lata. W następnych latach przejdziemy do realizacji linii średnicowej, linii nr 8, linii nr 447, a niedługo także linii nr 3. Planujemy wiele prac w okolicach Warszawy w najbliższych latach i mam nadzieję, że zrealizujemy je w terminie i osiągniemy zakładane rezultaty – wyjaśnia.

Tempo podpisywania umów musi wzrosnąć

Z podsumowania podpisanych już w tym roku umów wynika, że PLK zawarły kontrakty z wykonawcami za ok. 860 mln zł netto, czyli 1,058 mld zł brutto. Ponieważ jednak w perspektywie unijnej na lata 2014-2020 przewidziano na inwestycje kolejowe rekordowe 66,5 mld złotych, tempo to musi jeszcze wzrosnąć, by można było myśleć o wykonaniu programu w terminie. Ponieważ PLK podpisała w 2016 roku umowy na opracowanie oraz realizację inwestycji za kwotę 7 mld zł, do zakontraktowania pozostaje zatem prawie 60 miliardów złotych.

Jednym z droższych zadań, na wykonanie którego zarządca infrastruktury podpisał w tym roku umowę, jest umowa z 27 stycznia na poprawę stanu linii kolejowych nr 31, 32 i 36 za 208 mln zł brutto. Będą to objazdy dla trasy z Warszawy do Białegostoku. Konsorcjum składa się z Track Tec Construction (lider), Infrakol, Leonhard Weiss i Intop Warszawa.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony