Partnerzy serwisu:

PLK: Jesteśmy przygotowani do silnych mrozów

Michał Szymajda 05.01.2017 194

PLK: Jesteśmy przygotowani do silnych mrozów
PLK: Jesteśmy przygotowani do silnych mrozówfot. Bartłomiej Banaszak /PKP Energetyka
Na 6, 7 i 8 stycznia synoptycy zapowiadają wystąpienie silnych mrozów w całej Polsce. Najzimniej będzie w górach i na wschodzie Polski. W nocy z piątku na sobotę temperatura może spaść nawet do -24 stopni. Zapytaliśmy, w jaki sposób PKP PLK przygotowują się do niesprzyjających warunków.
Gotowość do działania w warunkach zimowych PKP PLK zapewnia już od 15 listopada. Cały czas śledzone są prognozy i alerty pogodowe.

– W pogotowiu znajduje się 162 mobilnych zespołów szybkiego usuwania usterek i 203 specjalistyczne maszyny do odśnieżania linii kolejowych. Na wytypowanych trasach ustawione są osłony przeciwśnieżne. Na stacjach sprawne przejazdy zapewnia elektryczne ogrzewanie rozjazdów. W ustalonych lokalizacjach czuwają również pracownicy pociągów sieciowych. Zwracamy uwagę na odśnieżanie i dobry stan peronów oraz zapewnienie dogodnych dojść do pociągów – powiedział Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Magistrale pod szczególną obserwacją

Służby PLK monitorują linie kolejowe, a 1000 kilometrów newralgicznych torów znajduje się pod szczególną obserwacją. Ponad 6 tysięcy km sieci trakcyjnej zostało dodatkowo zabezpieczonych przed zamarznięciem specjalnym smarem.

– Na podstawie komunikatów meteo przed uruchomieniem połączeń na liniach kolejowych prowadzone są przejazdy techniczne, które sprawdzają stan sieci jeszcze przed wyjazdem pierwszych pociągów. Na przykład ostatniej nocy, z 4 na 5 stycznia, patrolowano prawie 3000 km. Pozwala to utrzymać sprawne przejazdy i usunąć ewentualne utrudnienia – poinformował rzecznik PKP PLK. Centrum Wsparcia Klienta, które zapewnia w sytuacjach trudnych m.in. organizację komunikacji dla pasażerów, działa 24 godziny na dobę.

Kadry przygotowane do sytuacji wyjątkowych

Rzecznik dodaje, że w szczególnie krytycznym momencie ponad 15 tysięcy pracowników i osób spoza spółki może być zaangażowanych w zapewnienie sprawnych przejazdów pociągów. Nad bezpieczeństwem ruchu kolejowego czuwa codziennie ponad 1 650 dyżurnych ruchu i 120 dyspozytorów PKP Polskich Linii Kolejowych. Działania koordynuje Główna Dyspozytura, która całą dobę współpracuje ze wszystkimi przewoźnikami pasażerskimi i towarowymi, a w razie potrzeby także ze służbami ratowniczymi.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony