Partnerzy serwisu:

PLK dopisze Łódź Fabryczną do sieciowego rozkładu

Kasper Fiszer 02.12.2016 215

PLK dopisze Łódź Fabryczną do sieciowego rozkładu
Stacja Łódź Fabrycznafot Łódzka Kolej Aglomeracyjna
Sieciowy rozkład jazdy pociągów publikowany przez PKP PLK nie uwzględnia przystanków, które powstały później niż pierwsza edycja internetowej wersji publikacji. Zarządca infrastruktury dopisze najważniejsze pominięte przystanki do poszczególnych tablic. Dzięki temu w wydawnictwie nazywanym często cegłą lub orbisem ponownie pojawi się stacja Łódź Fabryczna.
Publikowany przez PKP PLK w postaci elektronicznej sieciowy rozkład jazdy pociągów prezentuje grafik wszystkich połączeń kolejowych w Polsce w postaci tabel podobnych do tych, jakie przez lata drukowano w wydawnictwach książkowych. Choć nie jest to najpopularniejsze źródło informacji rozkładowej, korzysta z niego część pasażerów przyzwyczajonych do tradycyjnej formy prezentacji danych. Tablice z wykazem połączeń obarczone są jednak dość istotnym błędem.

Nie zaktualizowano układu tabel mimo zmian sieci połączeń

Zarządca infrastruktury zamieszcza na swoich stronach internetowych sieciowy rozkład jazdy od roku 2013 (do 2011 robiły to Przewozy Regionalne, tworząc wydawnictwo uwzględniające kursy wszystkich przewoźników). Przez trzy lata układ sieci kolejowej zdążył się nieco zmienić – powstały nowe odcinki (do Gdańska-Śródmieścia), inne otwarto po długiej przerwie (do Wielbarka czy Spały). Często nie opracowywano jednak dla tych linii nowych tabel ani nie dopisano nowych stacji do tablic istniejących już wcześniej, choć np. linia na przystanek Szymany Lotnisko doczekała się uwzględnienia w wydawnictwie.

W efekcie rozkład jazdy przedstawia co prawda rzeczywiste relacje (opisane są one w uwagach do konkretnego kursu), ale nie zawiera godzin odjazdów z części przystanków, bo tych nie ma na liście znajdującej się po lewej stronie każdej z tablic. Obecnie problem ten dotyczy także najważniejszego dworca kolejowego w trzecim pod wzgledem liczby mieszkańców mieście w kraju. Łódź Fabryczna była bowiem zamknięta w momencie tworzenia siatki tabel.

PLK naprawi błędy w najbliższy weekend

Wydawca rozkładu obiecuje, że jeszcze przed wejściem w życie jego kolejnej edycji nowy łódzki dworzec zostanie uwzględniony na liście przystanków. – Powstały brak Łodzi Fabrycznej zostanie naprawiony, a rozkład z poprawką zostanie udostępniony w Portalu Pasażera przy kolejnej publikacji, tj. do najbliższej niedzieli – mówi Joanna Kubiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. – Analogicznie postaramy się uwzględnić przy kolejnej publikacji tablic sieciowego rozkładu jazdy pociągów na Portalu Pasażera przystanek Gdańsk Śródmieście – zapowiada Joanna Kubiak.

Przedstawicielka zarządcy infrastruktury przypomina też, że adres, pod którym można znaleźć sieciowy rozkład, to https://portalpasazera.pl/Tablice. Poszczególne tabele należy wyszukać, korzystając z ich historycznej numeracji odpowiadającej układowi dawnego książkowego rozkładu, żądając wyświetlenia wszystkich tabel dla konkretnego przystanku bądź posługując się numeracją linii kolejowych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony