Partnerzy serwisu:

Plan inwestycyjny Kolei Litewskich: 6 mld euro na infrastrukturę do 2030 r.

inf. pras. oprac. jm 05.12.2019 110

Plan inwestycyjny Kolei Litewskich: 6 mld euro na infrastrukturę do 2030 r.
rys. RB Rail
Spółka Lietuvos Geležinkeliu (LG) zarządzająca infrastrukturą kolejową na Litwie przedstawiła najbliższe plany inwestycyjne. Program inwestycji strategicznych przewiduje, że w okresie od 2019 do 2030 roku na rozwój i modernizację infrastruktury kolejowej oraz zwiększenie przepustowości zostanie wydanych do 6 mld euro.
Jak czytamy w komunikacie spółki, tylko w 2019 r. inwestycje całej grupy Kolei Litewskich wyniosą około 98 mln euro, a łączna wartość rozpoczętych w tym roku projektów inwestycyjnych, które zostaną ukończone do 2025 r. wynosi prawie 313 mln euro. Obecnie grupa Kolei Litewskich realizuje aż 129 projektów inwestycyjnych w sektorze infrastruktury.

Prędkość, przepustowość, bezpieczeństwo

– Staramy się, aby zapewnić maksymalną konkurencję już na etapie planowania przetargów, co gwarantuje nie tylko przejrzystość, ale także efektywne wykorzystanie inwestycji. Przedstawiliśmy wszystkim zainteresowanym dostawcom informacje o przetargach zaplanowanych na koniec bieżącego roku i na 2020 rok. Zaprosiliśmy ich do aktywnego składania rekomendacji w kwestii procedur i specyfikacji technicznych – mówi Karolis Sankovski, dyrektor generalny infrastruktury Kolei Litewskich (LG) cytowany w komunikacie.

Według Sankovskiego, w okresie od 2020 do 2023 roku lwia część inwestycji będzie skierowana na zwiększenie przepustowości i prędkości na liniach kolejowych, a także zapewnienia bezpieczeństwa. Zaplanowane inwestycje będą również nakierowane na wzmocnienie głównych połączeń transportowych z portem oraz rynkami międzynarodowymi, także w celu zmniejszenia hałasu powodowanego przez pociągi i wpływu na środowisko. Większość planowanych zakupów będzie finansowana ze źródeł zewnętrznych, głównie z funduszy inwestycyjnych Unii Europejskiej.

Nie tylko Rail Baltica

Jednym z głównych kierunków inwestycyjnych jest realizacja projektu Rail Baltica. W okresie od 2020 do 2025 planowane są prace przygotowawcze, projektowanie i budowa europejskiej linii kolejowej o szerokości toru 1435 mm od granicy polsko-litewskiej do granicy litewsko-łotewskiej z dodatkowym odgałęzieniem Wilno – Kowno. Planuje się na ten cel do 2,5 mld euro.

Oprócz trwającego projektu Rail Baltica, w okresie od 2020 do 2027 roku na remont i modernizację głównych tras kolejowych przeznaczono około 340 mln euro. Na przykład, w okresie od 2020 do 2026 roku będzie wykonywana modernizacja sieci trakcyjnej na linii Wilno – Kowno, która będzie kosztować do 120 mln euro. Duże środki mają być również wydane na remont budynków przytorowych, wymianę sygnalizacji świetlnej i wymianę rozjazdów.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony