Partnerzy serwisu:

PKP ujawnia zarobki prezesa. Nie jest to 100 tysięcy

Jakub Madrjas 25.01.2017 7,7k

PKP ujawnia zarobki prezesa. Nie jest to 100 tysięcy
fot. PKP SA
Spółka PKP SA zareagowała na niedawną publikację „Super Expressu” na temat pensji prezesa Mirosława Pawłowskiego. Ujawnione zarobki są dużo niższe, niż ogłosiła popularna gazeta.
Według „Super Expressu”, Mirosław Pawłowski miałby pobierać z czterech spółek łącznie 105 tys. złotych. Oprócz prezesury PKP SA, która według „SE” jest warta 55 tys. zł miesięcznie, miałyby się na to składać także zarobki z racji roli przewodniczącego rady nadzorczej PKP Cargo (wg gazety 10 tys. zł), przewodniczącego rady głównej Związku Pracodawców Kolejowych (5 tys. zł) i członka FIARMC (Komitet ds. finansów, inwestycji i zarządzania ryzykiem) w zależnej od PKP Cargo holenderskiej spółce AWT BV (35 tys. zł), kontrolującej spółki z grupy AWT.

Jednak według informacji, udzielonej oficjalnie „Rynkowi Kolejowemu” przez spółkę PKP SA, zarobki prezesa Pawłowskiego są dużo niższe. Przede wszystkim pensja prezesa zarządu zawarta w kontrakcie menadżerskim wynosi 40 tys. złotych brutto, a nie 55 tys., jak podawał "SE". Jak zaznacza PKP, to kwota o prawie 40 proc. niższa niż uposażenie podstawowe poprzedniego prezesa Jakuba Karnowskiego (62 tys. zł brutto), które również było jawne.

Według informacji podanych „Rynkowi Kolejowemu”, prezes PKP SA nie otrzymuje stałego wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Głównej Związku Pracodawców Kolejowych. Jako przewodniczący Rady Głównej otrzymuje wynagrodzenie za udział w posiedzeniach rady w wysokości ok. 5100 zł za posiedzenie, które odbywa się 2- lub 3-krotnie w ciągu roku. Podobnie jak w przypadku kontraktu menedżerskiego, jest to kwota brutto, od której pracodawca potrąca świadczenia na ubezpieczenie społeczne i podatek.

Według oświadczenia przesłanego przez spółkę, z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej PKP Cargo prezes PKP SA, reprezentując głównego udziałowca, otrzymuje wynagrodzenie w wysokości określonej uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy tej spółki. Wynagrodzenie w podobnej wysokości otrzymują również pozostali członkowie Rady Nadzorczej PKP Cargo. – Wysokość tego wynagrodzenie podana zostanie w raporcie rocznym składanym przez PKP Cargo, jako spółkę giełdową – informuje PKP SA.

Spółka informuje również, że jako członek Komitetu ds. finansów, inwestycji i zarządzania ryzykiem w firmie AWT BV Prezes PKP SA nie otrzymał za ubiegły rok żadnego wynagrodzenia. Według informacji „Rynku Kolejowego”, nie otrzymał również nagrody rocznej za 2016 roku – ta zostanie przydzielona dopiero pod koniec marca.

PKP SA zapewnia też, że po ubiegłorocznych zmianach organizacyjnych koszty funkcjonowania kadry zarządzającej w spółce, tj. dyrektorów zarządzających i pełnomocników zarządu, zostały zmniejszone w ciągu minionego roku o ponad 70% w stosunku do roku 2015. Spółka podkreśla też, że wysokość i zasady wynagradzania prezesa i członków zarządu PKP SA ustalane są przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w drodze uchwały (czyli przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa – przyp. RK).
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony