Partnerzy serwisu:

PKP SKM zmniejsza wymiar czasu pracy i obniża wynagrodzenia

inf. pras. 22.04.2020 148

PKP SKM zmniejsza wymiar czasu pracy i obniża wynagrodzenia
Fot. PKP SKM
Zarząd Spółki PKP SKM w Trójmieście porozumiał się ze związkami zawodowymi w sprawie zmiany warunków pracy wszystkich pracowników – w tym także zarządu. Każdy pracownik zostanie objęty zmianą wymiaru czasu pracy lub przestojem ekonomicznym albo obniżką premii - podał przewoźnik.
Rozwiązania, uzgodnione 16 kwietnia, będą stosowane w całym II kwartale 2020 roku.  Pracownicy w tym okresie będą mieli zmniejszony o 10 % wymiar czasu pracy lub zostaną objęci przestojem ekonomicznym w wymiarze 24 godziny w miesiącu (każdy pracownik zatrudniony na pełny etat). Ci wobec których nie można z różnych względów zastosować żadnego z tych rozwiązań, będą mieli obniżoną premię regulaminową. To pierwsze tego typu porozumienie w spółce należącej do Grupy PKP.

- Cieszę się, że reprezentacja załogi – przewodniczący zakładowych organizacji związkowych wykazali daleko idące zrozumienie dla trudnej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Zgodnie z wolą Organizatora Przewozów (Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego) ograniczyliśmy liczbę pociągów o 50%, a przychody z biletów zmniejszyły się w kwietniu o około 85 % w porównaniu do okresu przed pandemią. Ograniczamy wszelkie koszty, a część prac remontowych lub zadań inwestycyjnych, które można odłożyć w czasie, przekładamy na późniejsze terminy. Jednak spadek przychodów jest zbyt duży, by utrzymać dotychczasowe warunki pracy i musimy sięgnąć po nadzwyczajne rozwiązania. Dzięki nim uda się ocalić miejsca pracy - powiedział Maciej Lignowski prezes PKP SKM w Trójmieście cytowany w komunikacie.

- Spółka bacznie obserwuje zmiany legislacyjne dotyczące tzw. tarczy antykryzysowej i zamierza skorzystać z proponowanych w niej rozwiązań, dlatego zależało nam bardzo, aby porozumienie zostało zawarte w kwietniu, gdyż już w tym miesiącu zamierzamy skorzystać z pomocy Państwa Polskiego. - dodał prezes Lignowski.

Przewoźnik podkreśla, że utrzymywanie przewozów na obecnym poziomie w ramach umowy zawartej z Województwem Pomorskim jest możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników liniowych, a szczególnie zespołowi drużyn pociągowych, kontrolerów biletów i strażników SOK SKM, którzy codziennie mają bezpośredni kontakt z podróżnymi. Przypomina też, że spółka ponosi też dodatkowe, konieczne koszty, by zapewnić bezpieczeństwo podróżnych, jak i pracowników.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport