Partnerzy serwisu:

PKP SA spłaciła straty z ubiegłych lat. „Historyczny moment”

Jakub Madrjas 24.04.2019 291

PKP SA spłaciła straty z ubiegłych lat. „Historyczny moment”
Fot. PKP Intercity
Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński poinformował, że spółka po wielu latach spłaciła historyczne straty. – To ogromne wydarzenie w historii spółki – podkreślił. Grupa PKP według nieostatecznych wyników osiągnęła 470 mln zł zysku.
Dziś (24 kwietnia) w Warszawie Grupa PKP i Ministerstwo Infrastruktury podsumowały 2018 rok. Jak poinformował prezes PKP SA Krzysztof Mamiński, Grupa PKP w 2018 roku osiągnęła zysk netto bliski pół miliarda złotych – według nieostatecznych wyników, co najmniej 470 mln zł. Zysk samej spółki PKP SA wyniósł 69 mln złotych.

Miliard złotych za ostatnie dwa lata

– Wynik finansowy jest niezwykle istotnym parametrem. Za ostatnie dwa lata to jest ponad miliard złotych, co daje znakomity rezultat – podkreślił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. – Firmy kolejowe się rozwijają, potrafią dbać o swój majątek i wykonywać swoją podstawową działalność, czyli przewozy. W zeszłym roku PKP Intercity i PKP SKM przewiozły 88 mln pasażerów, w tym roku musimy ten rekord pobić – podkreślił.

– Polska kolej jest jednym z najważniejszych krwiobiegów gospodarczych. Wzrost gospodarczy nie mógłby być tak wysoki bez kolei – podkreślił Bittel. Zapewnił też, że rośnie zaufanie do kolei – pasażerów oraz rządu, czego objawem jest dokapitalizowanie spółki PKP PLK (celem jest uratowanie projektów portowych – przyp. JM.), a także instytucji finansowych, które w 2017 roku podniosły tzw. ratingi spółkom kolejowym.

Koniec zadawnionych strat


Jak poinformował prezes Mamiński, PKP SA zakończyła spłatę strat z lat ubiegłych. – To ogromne wydarzenie w historii spółki. Już w 2019 roku nie będzie pozycji „pokrycie straty z lat ubiegłych” w bilansie. To historyczne wydarzenie w historii spółki – podkreślił prezes PKP.

– PKP SA realizuje największy w historii program inwestycji dworcowych. To nowa jakość i nowy wizerunek polskich kolei – powiedział Mamiński dodając, że została zmieniona filozofia dysponowania majątkiem. Postawiono nie tylko na sprzedaż, ale też na dzierżawę, najem i inne formy czerpania długoterminowych zysków. Jak informuje spółka, przychody z tego tytułu wyniosły 547 mln złotych – o 63 mln zł więcej niż w 2015 roku.

Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity poinformował, że zysk netto spółki w 2018 roku wyniósł 174 mln zł, natomiast zysk PKP Cargo wyniósł 184 mln zł. – PKP Intercity nie dokonało żadnych podwyżek cen biletów. Zysk bierze się z większej liczby pasażerów – podkreślił Marek Chraniuk, choć trzeba przypomnieć, że z roku na rok rośnie dotacja dla przewoźnika.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony