Partnerzy serwisu:

PKP SA pokazuje wizualizacje Stacji Muzeum (zdjęcia)

PKP SA 12.07.2016 508

arrow
arrow
PKP SA pokazuje wizualizacje Stacji Muzeum (zdjęcia)
PKP SA pokazuje jak ma wyglądać Stacja Muzeum fot. PKP SA
PKP SA pokazuje wizualizacje Stacji Muzeum (zdjęcia)
PKP SA pokazuje wizualizacje Stacji Muzeum (zdjęcia)
PKP SA pokazuje wizualizacje Stacji Muzeum (zdjęcia)
PKP SA pokazuje wizualizacje Stacji Muzeum (zdjęcia)
Firma Forum Architekci zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla Stacji Muzeum – nowej instytucji kultury, powołanej w miejsce zlikwidowanego Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Jej nowa siedziba ma powstać na warszawskich Odolanach. Decyzją Sądu Konkursowego, zatwierdzoną przez Kierownika Zamawiającego, w konkursie przyznano nagrody i wyróżnienia. Zwycięska koncepcja będzie podstawą do stworzenia projektu dla Stacji Muzeum. Jej autor otrzyma nagrodę w wysokości 120 tys. złotych netto. Zostanie również zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej będącej szczegółowym opracowaniem pracy konkursowej.

Pozostali autorzy, którzy zajęli kolejne miejsca otrzymają w nagrodę: za II miejsce 80 tys. zł, za III miejsce 50 tys. złotych oraz za wyróżnienia I, II i III stopnia po 50 tys. złotych każde.

– Nowa lokalizacja Stacji Muzeum pozwoli nie tylko na stworzenie nowoczesnej placówki kulturalnej, ale także przyczyni się do ożywienia niezagospodarowanej dotychczas części Warszawy. Udostępniamy grunty, które mają bardzo duży potencjał. Zostanie on wreszcie należycie wykorzystany. Jest to jeden z najszerzej zakrojonych projektów, które PKP S.A. realizuje we współpracy z władzami samorządowymi – mówi Mirosław Pawłowski, Prezes Zarządu PKP SA. Inwestycja powstanie dzięki finansowaniu PKP SA i wieloletniej, zaplanowanej współpracy pomiędzy spółką, a samorządem województwa mazowieckiego.

– Gratuluję firmie, która stworzyła projekt łączący funkcjonalność terenów typowo kolejowych z możliwością stworzenia przestrzeni rekreacyjnej. Stacja Muzeum to jedna z naszych najważniejszych instytucji kultury, a teraz będzie też jedną z najnowocześniejszych. Dotychczasowe zbiory Muzeum Kolejnictwa zasługują nie tylko na odpowiednią lokalizację, ale przede wszystkim na to, by mogły być w pełni podziwiane – podkreśliła Agnieszka Kuźmińska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim.

Stacja Muzeum będzie nowym miejscem na mapie Warszawy. Inwestycja zakłada udostępnienie zamkniętych do tej pory terenów kolejowych na Odolanach społeczności lokalnej, mieszkańcom Warszawy oraz zwiedzającym z całej Polski, a także zagranicznym gościom. Powstanie tam miejsce, w którym przez zabawę dzieci i młodzież będą uczyć się o historii i rozwoju technologicznym polskiej kolei. Duża przestrzeń i tereny zielone pozwolą nie tylko na ekspozycję zbiorów muzealnych, ale także umożliwią odwiedzającym wypoczynek na świeżym powietrzu. Prace konkursowe można oglądać w pawilonie wystawienniczym Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wystawa czynna jest od 10:00 do 16:00 w dniach 12-17 lipca 2016 r. Ponadto, 15 lipca o godz. 12:00, odbędzie się otwarta dyskusja pokonkursowa.

Na początku miesiąca pisaliśmy o tym, że PKP Cargo podjęło decyzję o  zachowaniu dla przyszłych pokoleń kilkunastu najstarszych lokomotyw. Przewoźnik zwracał jednak uwagę, że największym problemem jest brak instytucji, której można byłoby pojazdy przekazać. Do czasu rozwiązania problemu, a jednym z nich może być sfinalizowanie budowy Stacji Muzeum, zakonserwowane przez PKP Cargo lokomotywy pozostaną na terenach zakładów należących do tego przewoźnika. Więcej o tej sprawie piszemy TUTAJ.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony