Partnerzy serwisu:

PKP SA naliczy karę za zbyt późną rozbiórkę linii 385

Kasper Fiszer 14.09.2018 8,2k

PKP SA naliczy karę za zbyt późną rozbiórkę linii 385
Stacja Mieścisko na linii 385fot. Kazimierz Mendlik, lic. CC BY-SA 3.0
Wciąż nie zakończyła się rozbiórka linii kolejowej Janowiec Wielkopolski – Skoki. Ze względu na duże opóźnienie w pracach PKP SA chcą naliczyć wykonawcy kary umowne. Ruch pasażerski na tej wielkopolskiej trasie został zlikwidowany w 1992 r.
Niedawno opisywaliśmy na naszych łamach prowadzone przez PKP SA i PKP PLK prace rozbiórkowe na linii nr 371 łączącej województwo wielkopolskie z Ziemią Lubuską. Tymczasem trwa także rozbiórka linii nr 385 wybiegającej z Wielkopolski w kierunku województwa kujawsko-pomorskiego. Jak informuje nas PKP SA, roboty są tam mocno opóźnione względem założonego harmonogramu.

Część podkładów wciąż zalega wokół pasa torowiska

– Decyzja likwidacyjna dotycząca linii nr 385 Janowiec Wielkopolski – Skoki (na odcinku od km 3,900 do miejscowości Skoki) została wydana 9 października 2015 r. przez ówczesnego ministra infrastruktury i rozwoju [Marię Wasiak – dop. kf]. Uchwałę dotyczącą likwidacji tej trasy zarząd PKP SA podjął warunkowo 23 czerwca 2015 r. – opisuje Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych. Dodaje, że po uzupełnieniu dokumentacji o wydaną cztery miesiące po uchwale PKP SA decyzji ministra zarządca przystąpił do ogłoszenia postępowania na fizyczną rozbiórkę infrastruktury.

O ogłoszeniu przetargu pisaliśmy na naszych łamach w lipcu 2017 r. – 8 listopada 2017 r. wykonawca przystąpił do realizacja zadania – informuje Michał Stilger. – Po podpisaniu aneksu wydłużającego czas przeznaczony na wykonanie prac ostateczny termin zakończenia rozbiórki został wyznaczony na 21 maja 2018 r. Szyny i inne elementy zostały już usunięte. Niestety do dziś, mimo wezwań PKP SA, wykonawca nie usunął podkładów kolejowych i nie uporządkował terenu na niektórych odcinkach dawnej linii kolejowej – wskazał nasz rozmówca.

Działki po dawnej linii niebawem w rękach samorządów

Przedstawiciel PKP SA zapewnia, że w związku z opóźnieniem prac zarządca likwidowanej infrastruktury podjął decyzję o kontroli stanu przeprowadzenia robót i o naliczeniu kar umownych. Aktualnie trwa proces inwentaryzacji. Poza zapłatą kary wykonawca ma zostać zobligowany do dokończenia podjętych prac, czyli przede wszystkim do wywiezienia podkładów i uprzątnięcia terenu.

– Obecnie trwają przygotowania związane z przekazaniem działek po dawnej linii kolejowej jednostkom samorządu terytorialnego, których elementem są uzgodnienia pomiędzy PKP SA i innymi spółkami kolejowymi – mówi rzecznik Polskich Kolei Państwowych. Dodaje, że wybór sposobu zagospodarowania nieruchomości, a więc przede wszystkim pasa ziemi po torowisku, pozostanie w gestii samorządów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony