Partnerzy serwisu:

PKP SA chce wykorzystywać fundusze REIT

PKP SA 15.07.2016 180

PKP SA chce wykorzystywać fundusze REIT
Fot. Beax, CC BY-SA 3.0
W Ministerstwie Finansów trwają prace nad polskim rynkiem funduszy REIT. PKP SA planują nawiązanie długoterminowej współpracy z warszawską giełdą w zakresie wykorzystania nowych funduszy.
O współpracy w zakresie wykorzystania funduszy REIT (Real Estate Investment Trust) rozmawiali prof. Małgorzata Zaleska, prezes Giełdy Papierów Wartościowych oraz Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych. Fundusze tego typu to forma pośredniego inwestowania w nieruchomości, dostępna już w ponad 30 krajach. Działające w formie spółek akcyjnych REIT-y pozwalają na lokowanie kapitału w sektorze nieruchomości zarówno inwestorom instytucjonalnym, jak i indywidualnym. Odznaczają się dużą wszechstronnością inwestycyjną, jednak ich głównym przedmiotem zainteresowania są nieruchomości komercyjne.

PKP SA uważa, że jako spółka zarządzająca ponad 100 tys. hektarów nieruchomości, z czego ok. 30% ma potencjał inwestycyjny może wykorzystać możliwości oferowane przez fundusze REIT. – Jednym z założeń nowej strategii nieruchomościowej PKP SA jest zmiana podejścia do kluczowych, cennych nieruchomości. Zamiast je wyprzedawać i konsumować jednorazowy zysk, PKP SA chce wnosić te nieruchomości do projektów, w których będzie jednym z inwestorów. Dzięki temu spółka będzie czerpać zyski długoterminowo. To może z jednej strony rozruszać polski rynek kapitałowy, z drugiej zaś stać się narzędziem do efektywnego zarządzania potężnymi środkami, które posiada PKP SA. Kolej zawsze była lokomotywą gospodarki i tak powinno być nadal. Oznacza to, że nie tylko gwarantujemy przewóz ludzi i towarów, budowę i utrzymanie dworców, ale jesteśmy także przedsiębiorstwem aktywnym, oferującym nowoczesne produkty na rynku finansowym – mówi Jarosław Kołodziejczyk.

Jak czytamy w informacji na temat przygotowywanych rozwiązań, REIT-y mają być spółkami najmu nieruchomości komercyjnych. Co istotne, mają być notowane na giełdzie, dzięki czemu przyczynią się do rozwoju krajowego rynku kapitałowego. Spółki REIT będą zobowiązane do regularnego wypłacania dywidendy na poziomie co najmniej 80 proc. zysku. W ten sposób zasilą budżet państwa wpływami w postaci opodatkowania dywidend.

– GPW docenia znaczenie REIT-ów. Mamy nadzieję, że dzięki REIT-om rozwiną się zarówno rynek nieruchomości, jak i giełda. Polskie prawo powinno umożliwić tworzenie REIT-ów także z innego powodu. Obecnie ponad 90 proc. nieruchomości komercyjnych w Polsce kontroluje kapitał zagraniczny, polski kapitał w zasadzie nie jest zaangażowany w rozwój krajowego rynku nieruchomości. Poza tym podmioty zagraniczne płacą przecież podatki poza granicami naszego kraju. Co równie ważne, inwestycje w nieruchomości, zwłaszcza komercyjne, dają obecnie jedne z najwyższych stóp zwrotu spośród wszystkich klas aktywów. To doskonały sposób na budowanie oszczędności długoterminowych, także na cele emerytalne – mówi prof. Małgorzata Zaleska, prezes GPW.

Obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace mające na celu wprowadzenie funduszy REIT do polskiego porządku prawnego.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony