Partnerzy serwisu:

PKP SA: 30 wniosków o waloryzację umów dworcowych

Roman Czubiński 17.11.2022 1,3k

PKP SA: 30 wniosków o waloryzację umów dworcowych
wiz. PKP SA
30 wykonawców Programu Inwestycji Dworcowych w obliczu wzrostu cen i braku materiałów złożyło wnioski o waloryzację kontraktów. PKP SA podjęły już pierwsze decyzje w tej sprawie – powiedział podczas Kongresu Kolejowego prezes zarządu spółki Krzysztof Mamiński. Jak dodał, udało się uniknąć dużych poślizgów.
Ostatnie miesiące – z powodu wojny w Ukrainie i zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw – były trudne nie tylko dla wykonawców, ale również z punktu widzenia inwestorów. PKP SA nie są wyjątkiem. – Mieliśmy do czynienia z odpływem pracowników firm wykonujących inwestycje dworcowe. Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce pojechali bronić swojego kraju. Wykonawcy mieli w efekcie trudności z dotrzymaniem terminów, odczuwalne do dziś – przyznał prezes PKP SA.

Drugim, związanym z wojną – a wcześniej z pandemią COVID-19 – czynnikiem były zmiany na rynku materiałów. Ograniczenie ich dostępności oraz wzrost cen skłonił wielu wykonawców do wysuwania związanych z tym roszczeń. – Gdy są podstawy do ich uznania, zgadzamy się – zapewnił Mamiński. Zapewnił, że opóźnienia są mimo wszystko niewielkie.

– Podchodzimy do poszczególnych spraw indywidualnie. Wniosek o waloryzację złożyło 30 wykonawców. Wczoraj zapadły pierwsze decyzje o waloryzacji kontraktów – poinformował prezes. – Wierzę, że się porozumiemy, choć roszczenia wykonawców są większe od naszej oceny – zadeklarował.

Spółka przygotowuje właśnie drugą edycję Programu Inwestycji Dworcowych. W jej skład wejdzie budowa, przebudowa lub modernizacja (w przypadku obiektów zabytkowych – z poszanowaniem walorów historycznych) 150 obiektów. Proces wyboru wykonawców rozpocznie się w 2023 r.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Kongres Kolejowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony