Partnerzy serwisu:

PKP PLK: Zrealizowaliśmy 1/3 długości linii Rail Baltiki w Polsce

inf. pras., oprac. ms 07.03.2020 114

PKP PLK: Zrealizowaliśmy 1/3 długości linii Rail Baltiki w Polsce
Fot. ms, rynek-kolejowy (zdjęcie ilustracyjne)
W Brukseli 5 marca odbyło się forum Rail Baltica. Na spotkaniu obecny był Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych, który przedstawiał unijnym urzędnikom stan zaawansowania prac przy modernizacji magistrali E75.
Przedstawiciele Komisji Europejskiej, rządów i eksperci branży kolejowej wymieniali opinie nt. priorytetów rozwoju europejskiej sieci kolejowej w świetle perspektyw finansowych UE na lata 2021–2027 i europejskiego zielonego porozumienia.

Na spotkaniu realizatorzy projektu Rail Baltica przedstawili status i termin realizacji projektu oraz korzyści dla Europy. Odbyły się dyskusje panelowe: maksymalizacja wartości dodanej Rail Baltica dla Europy, priorytety dla rozwoju transeuropejskiej sieci kolejowej w świetle europejskich perspektyw finansowych 2021–2027 i europejskiego zielonego ładu.

W panelu prezentującym status prac na Rail Baltice Ireneusz Merchel przedstawił informacje o zaawansowaniu robót na Rail Baltice w Polsce, a także o dalszych planach: odcinek Czyżew – Białystok, obwodnica Białegostoku, odcinki Białystok – Ełk i Ełk – Trakiszki GP. Prezes PLK podkreślił dobrą współpracę ze spółką RB Rail, która odpowiada za budowę Rail Baltiki w krajach nadbałtyckich oraz z Kolejami Litewskimi.

– Zrealizowaliśmy 1/3 długości linii Rail Baltica w Polsce. W najbliższym czasie przystępujemy do realizacji odcinka Czyżew – Białystok i stacji Ełk. Planujemy zakończenie budowy linii na terenie Polski i uzyskanie docelowych parametrów do 2027 roku. Cel jest ambitny, ale realny – powiedział prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Forum skupia kluczowych europejskich decydentów i ekspertów w dziedzinie transportu, w tym z Instrumentu Łącząc Europę, Innowacji i Sieci (INEA), Europejskich Zarządców Infrastruktury Kolejowej, DG MOVE, Parlamentu Europejskiego, ministerstw krajów nadbałtyckich.

W połowie lutego PKP PLK wskazały wykonawcę modernizacji odcinka Czyżew – Białystok. Ma nim być konsorcjum polskiej i chińskich firm. Prowadzone są też ostatnie prace na odcinku Sadowne – Czyżew, które mają się zakończyć w połowie roku.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony