Partnerzy serwisu:

PKP PLK przygotowuje projekty na kolejną perspektywę inwestycyjną [film]

Redakcja 17.09.2019 3,1k

PKP Polskie Linie Kolejowe realizują warty ponad 70 miliardów złotych Krajowych Program Kolejowy. Za część tych pieniędzy powstają studia wykonalności i projekty inwestycji, które będą mogły zacząć się po 2021 roku.
Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych, podkreślał podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, że jednym z priorytetów PLK jest przygotowywanie dokumentacji po to, aby płynnie wejść w kolejną perspektywę finansową na kolei.

– Jest rok 2019, a więc mamy 2 lata do rozpoczęcia nowej perspektywy. A my już mamy na końcowym etapie dokumentacje projektowe dla inwestycje o wartości około 20 miliardów złotych. Rozpoczynamy też kolejne prace projektowe na ponad 20 miliardów i studia wykonalności na poziomie około 50 miliardów. Czyli będziemy mieli przygotowane dokumentacje w najbliższych trzech czterech latach, na inwestycje kolejowe o wartości blisko 80-100 miliardów złotych – powiedział Ireneusz Merchel.

Dobrym przykładem inwestycji, które są przygotowywane już na następną perspektywę są te, projektowane dla Pomorza, gdzie Polskie Linie Kolejowe będą pracować nad rozwojem kole w regionie wspólnie z województwem pomorskim.

– W tej perspektywie zmodernizowanych będzie 9000 kilometrów torów, przy całkowitej długości torów zarządzanych przez PLK, wynoszącej blisko 30 tysięcy kilometrów. Oznacza to, że niemal jedna trzecia torów zostanie unowocześniona. Ale pozostaje jeszcze 2/3, które trzeba zmodernizować. Zakładamy, że do roku 2030 polska kolej powinna mieć co najmniej średnie parametry techniczne i eksploatacyjne w standardzie zachodnioeuropejskim. Dzięki temu uzyskamy znaczący wzrost przewozów towarowych i pasażerskich w stosunku do transportu drogowego – powiedział prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony