Partnerzy serwisu:

PKP PLK: Podniesienie prędkości do 250 km/h na CMK możliwe od grudnia 2023

Michał Szymajda 06.12.2019 469

PKP PLK: Podniesienie prędkości do 250 km/h na CMK możliwe od grudnia 2023
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe
PLK zlecą przygotowanie dokumentacji dla przebudowy dwóch stacji i posterunku odgałęźnego na Centralnej Magistrali Kolejowej. Poprzedni przetarg na wykonanie prac w formule projektuj i buduj, w dwóch z trzech tych miejsc, zarządca infrastruktury unieważnił.
Przebudowa stacji Psary oraz posterunku odgałęźnego Knapówka to element większego projektu modernizacji Centralnej Magistrali Kolejowej, związanego z podnoszeniem prędkości na CMK do 250 km/h. Obecnie pociągi kursują tam z prędkością 200 km/h. Niedawno jednak PKP Polskie Linie Kolejowe podjęły decyzję o unieważnieniu postępowań na prace we wspomnianych lokalizacjach w formule „projektuj i buduj”. Jak wyjaśnia, PKP PLK, oferty złożone przez wykonawców przewyższyły planowany budżet.

– Aktualnie trwa postępowanie na opracowanie dokumentacji projektowej dla modernizacji stacji Psary, posterunku Knapówka oraz zabudowy 2 sztuk na stacji Góra Włodowska. Przetarg na prace budowlane zostanie ogłoszony po przygotowaniu dokumentacji. Takie rozwiązanie pozwoli na zachowanie harmonogramu prac na CMK – wyjaśnia Izabela Miernikiewicz z biura prasowego PKP PLK.

Prace budowlane na stacji Psary planowane są w 2021 r., natomiast na stacji Góra Włodowska oraz posterunku Knapówka w 2022 r. Prace zapewnią podniesienie prędkości do 250 km/h na stacji Psary i p.odg. Knapówka. Zabudowa 2 rozjazdów w stacji Góra Włodowska ma na celu zwiększenie przepustowości linii kolejowej.

Poza tą inwestycją podniesienie prędkości umożliwi modernizacja obiektów inżynieryjnych na szlakach: Pilichowice – Olszamowice (przetarg został już ogłoszony) i Pilichowice – Opoczno , zabudowa systemu ETCS poziomu 2 wraz z wymianą samoczynnej blokady liniowej (podpisana umowa), zastąpienie 4 przejazdów kolejowo-drogowych bezkolizyjnymi skrzyżowaniami (w realizacji), przeprowadzenie regulacji i podbicia toru oraz przeprowadzenie badań dynamicznych poszczególnych podsystemów do prędkości 250 km/h wraz z ich certyfikacją.

– Docelowo, po modernizacji CMK oraz certyfikacji infrastruktury, od rozkładu jazdy 2023/24 planowane jest podniesienie prędkości do 250 km/h – poinformowała Izabela Miernikiewicz.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony