Partnerzy serwisu:

PKP oficjalnym partnerem ŚDM. Będą oferty specjalne

Dominik Lebda 25.05.2016 437

arrow
arrow
PKP oficjalnym partnerem ŚDM. Będą oferty specjalne
Fot. DL
PKP oficjalnym partnerem ŚDM. Będą oferty specjalne
PKP oficjalnym partnerem ŚDM. Będą oferty specjalne
Dzisiaj przedstawiciele Grupy PKP, PKP Intercity i Archidiecezji Krakowskiej podpisali umowę o współpracy w trakcie Światowych Dni Młodzieży. Spółki PKP zostały oficjalnymi partnerami wydarzenia. Wczoraj podpisano podobną umowę z Archidiecezją Gdańską.
25 maja w siedzibie Archidiecezji Krakowskiej podpisano umowę o współpracy przy uroczystości Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w dniach 26 do 31 lipca br. Na oficjalnym dokumencie inicjującym współpracę złożyli podpisy: Mirosław Pawłowski, prezes zarządu PKP SA, Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity oraz ks. Wojciech Olszowski, wiceekonom Archidiecezji Krakowskiej.

Natomiast wczoraj, 24 maja, w siedzibie Kurii Gdańskiej, arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź oraz przedstawiciele PKP Intercity podpisali umowę dotyczącą zamówienia specjalnych pociągów na Światowe Dni Młodzieży. Przewoźnik w ramach porozumienia uruchomi na trasie Gdynia – Kraków trzy pielgrzymkowe składy, w których będzie podróżowało łącznie 1 800 osób. Jeden z zamówionych pociągów będzie nosił wyjątkową nazwę „Św. Faustyna”. Podczas podpisania umowy, przedstawiciele przewoźnika przekazali pamiątkowe tablice relacyjne pociągu „Św. Faustyna" oraz konduktorskie czapki PKP Intercity.

Specjalna oferta

Oprócz współpracy z diecezjami np. w ramach zamówień pociągów pielgrzymkowych, PKP Intercity dla wszystkich pasażerów przygotowało specjalne karnety „Bilet ŚDM Kraków 2016”. Dzięki niemu pielgrzym płacący tylko raz 149 zł, będzie mógł trzy razy skorzystać z przejazdu pociągiem Twoich Linii Kolejowych (TLK) lub InterCity (IC), w dowolnej relacji czy na dowolnej długości trasy. Karnety będą obowiązywały od 16 lipca do 15 sierpnia 2016 roku.

– Jako nowy zarząd podjęliśmy zdecydowane działania, by pielgrzymi z całego świata mile wspominali podróż naszymi pociągami. Światowe Dni Młodzieży to dla nas najważniejszy projekt nadchodzących miesięcy. Poważnie traktujemy wyzwania w dziedzinie pracowników czy taboru, by pomagać pasażerom już na dworcach. Przygotowaliśmy ciekawe oferty, m.in. dzięki takim inicjatywom jak dzisiejsza umowa. Szacujemy, że na pokładach pociągów PKP IC będzie podróżowało ponad 100 tys. pielgrzymów. Spółka jest gotowa i przygotowana do przewiezienia gości z całego świata – powiedział Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

– Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i w Polsce przyczynią się do odnowy Kościoła i w wielu instytucjach w Polsce. Mam nadzieję, że te dni przyczynią się do dynamizacji i odnowy polskiej kolei, która na tej drodze reformy już jest i widać, że z tej okazji kolej chce skorzystać, za co jestem bardzo wdzięczny. Widzę ogromną rolę kolei, ponieważ pochodzę z rodziny kolejarskiej i rozumiem ten świat oraz poświęcenie w pracy dniem i nocą. To co słyszałem rodzi nadzieję, że również ze strony kolei lepiej będziemy mogli posłużyć młodzieży – powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

PKP PLK w gotowości

PKP Polskie Linie Kolejowe pracują nad zapewnieniem jak najlepszych warunków pasażerom oraz przewoźnikom kolejowym. Trwają przygotowania do przyjęcia na polskie tory dodatkowych pociągów. W sumie wyjedzie ich aż 700. Będą to składy Grupy PKP oraz przewoźników samorządowych. PLK deklaruje zwiększenie liczby pociągów na trasie Katowice – Kraków z 56 do 214 dziennie. Na trasę z Warszawy do Krakowa będzie mogło wyjechać 171 pociągów na dobę, o 71 więcej niż obecnie, a na trasie Rzeszów – Kraków liczbę składów można zwiększyć z obecnych 49 do 150 dziennie. To oznacza, że tylko na tych trzech relacjach będzie mogło podróżować pociągami blisko pół miliona osób dziennie. W związku z ŚDM opracowywana jest specjalna korekta rozkładu jazdy, która zostanie wprowadzona 1 lipca.

Przypomnijmy: poza toczącymi się postępowaniami przetargowymi na przeglądy nieczynnych wagonów, PKP Intercity jest w trakcie procedury wypożyczenia taboru od Kolei Czeskich, o czym pisaliśmy tutaj. Prezes PKP Intercity zapewnił, że spółka posiada odpowiednią liczbę wagonów i będzie ona wykorzystywana w zależności od potrzeb. Dodatkowo przewoźnik zabezpiecza rezerwy taborowe potrzebne na stacjach węzłowych w sytuacjach awaryjnych lub przy konieczności wydłużenia składów.

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że PKP Cargo zabezpieczy zgodnie z potrzebami niezbędną ilość elektrycznych i spalinowych lokomotyw osłonowych, które będą mogły zostać wykorzystane w razie ewentualnych awarii i utrudnień w ruchu. Lokomotywy PKP Cargo, a jak zajdzie potrzeba również maszyniści, mają pomagać PKP IC w uruchamianiu dodatkowych pociągów. Zarządca infrastruktury wyznacza zespoły pracowników dbających o zapewnienie przepustowości linii kolejowych.

Kolejne ułatwienia na dworcach

Działania przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży obejmują również dworce kolejowe, na których pojawią się specjalne oznakowania, a pomocą podróżnym będą służyć mobilni informatorzy. PKP SA udostępni budynek dawnego dworca Kraków Główny na potrzeby centrum informacyjnego dla pielgrzymów. Z pracownikami odpowiedzialnymi za kontakt z klientami będzie można porozumieć się w języku angielskim. Od 20 lipca do 7 sierpnia na 56 stacjach wygłaszane będą komunikaty w językach polskim i angielskim.

– Każdy, kto planuje prywatny wyjazd lub związany ze Światowymi Dniami Młodzieży powinien wcześniej zaplanować podróż i nabyć bilet. Jeżeli chodzi o kwestię rozliczeń związanych z uprawnieniami przejazdowymi dla posiadaczy kart pielgrzymów, każda kwestia jest osobno rozliczana i omawiana z Archidiecezją Krakowską – powiedział Mirosław Pawłowski, prezes zarządu PKP SA.

Prace budowlane, które związane są z ŚDM, objęły m.in. stacje Częstochowa Osobowa i Częstochowa Stradom. Wiele dworców przejdzie drobne remonty, o czym więcej informowaliśmy tutaj. O bezpieczeństwo ma zadbać ponad dwa i pół tysiąca funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony