Partnerzy serwisu:

PKP kupiły Polsuw – polski system zmiany rozstawu kół bez zatrzymania

jm, Rynek Kolejowy/inf. prasowa 20.09.2019 7,4k

PKP kupiły Polsuw – polski system zmiany rozstawu kół bez zatrzymania
Fot. RK
Dzisiaj w Warszawie spółki z grupy PKP poinformowały o zakupie systemu Polsuw – rozwinięcia systemu SUW2000. Pozwala on zmieniać rozstaw kół pociągów bez zatrzymania, radykalnie przyspieszając przejazd przez granicę systemu normalno- i szerokotorowego. – To ważny dzień dla polskiej kolei. Będziemy kontynuować dzieło inżyniera Suwalskiego – podkreślił wiceminister Andrzej Bittel.
Podpisana umowa obejmuje zakup patentu oraz pełnej dokumentacji wraz z majątkowymi prawami autorskimi do systemu. Polsuw Poznań, bo tak brzmi jego pełna robocza nazwa, to zestaw kołowy ze zmiennym rozstawem kół. To unowocześniona wersja systemu SUW2000 opracowanego przez Ryszarda Marię Suwalskiego w latach 1992-1998. Głównym celem rozwiązania jest szybka zmiana rozstawu wózków w pojeździe szynowym w miejscu zmiany rozstawu szyn, czyli zwykle na granicy państw. Pozwala na skrócenie czasu przejazdu składów towarowych i pasażerskich, na przykład pomiędzy systemami normalnotorowyml i szerokotorowymi na wschodniej granicy naszego kraju.

– To ważny dzień dla polskiej kolei. Będziemy kontynuować dzieło inżyniera Suwalskiego. Cieszy nas, że kolej stawia na innowacyjne rozwiązania, które są dziełem polskich inżynierów oraz pozwalają na zwiększenie jej konkurencyjności, a co za tym idzie również atrakcyjności transgranicznych przewozów pasażerskich i towarowych. W realizowanych dziś operacjach logistycznych liczy się czas, a po wdrożeniu tego rozwiązania to właśnie oszczędność czasu będzie największą zaletą dla przewoźników – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

– Zakup technologii Polsuw to dla nas wielki sukces. Po jego wdrożeniu w składach towarowych i pasażerskich wzrośnie konkurencyjność spółek Grupy PKP w rejonie euroazjatyckiego obszaru kolejowego. Drugim ważnym aspektem jest możliwość jego zastosowania wewnątrz kraju na styku linii normalnotorowych oraz szerokotorowych, używanych przez LHS. Dzięki zakupowi stajemy się również jego wyłącznym właścicielem, co umożliwia nam ewentualną odsprzedaż licencji na jego wykorzystanie innym zainteresowanym podmiotom – mówił Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP SA.

Jak podano podczas konferencji, Polsuw Poznań powstał w wyniku współpracy specjalistów z PKP SA, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Poznańskiej oraz instytutu Kolejnictwa w Warszawie. Bazą dla stworzenia nowego systemu było rozwiązanie SUW2000, zaprojektowane przez dra hab. Ryszarda Marię Suwalskiego przy współpracy z Dariuszem Michalakiem. W systemie Polsuw Poznań zastosowano nowe rozwiązania technologiczne, które, jak podano, znacząco ograniczą koszty życia produktu – zarówno przy produkcji, jak i eksploatacji. Zakup systemu stanowi początek prac badawczo-rozwojowych, których celem jest uzyskanie dopuszczenia do stosowania w euroazjatyckim obszarze kolejowym.

Na świecie zestawy kołowe ze zmiennym rozstawem kół zyskują na popularności. Badania nad opracowaniem tego rodzaju systemów przeznaczonych dla składów towarowych trwają między innymi w Korei Południowej czy Hiszpanii, która wdrożyła już własny system Talgo. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony