Partnerzy serwisu:

PKP Intercity znów ma za dużo pasażerów. „Mamy prawo nie sprzedawać biletów"

Jakub Madrjas 25.07.2019 13k

PKP Intercity znów ma za dużo pasażerów. „Mamy prawo nie sprzedawać biletów"
fot. Łukasz Piotrowski, sm42.pl
Państwowy przewoźnik znów wstrzymuje sprzedaż biletów na dotowane połączenia po wyczerpaniu puli miejsc siedzących. W ciągu ostatniego miesiąca zakończono sprzedaż na 12 pociągów, głównie obsługiwanych jednostkami Dart.
W marcu przewoźnik zablokował sprzedaż biletów na przejazd weekendowymi pociągami kategorii IC: Konopnicka, Słowacki, Dąbrowska i Kolberg z powodu wysokiej frekwencji. To kontrowersyjne działanie, bo trudno o mniej efektywne ekonomicznie działanie niż zamykanie sprzedaży przed tymi, którzy chcą korzystać z usług. Do tego wszystkie pociągi, których dotyczyła blokada dotowane są przez podatników w ramach umowy o służbie publicznej (PSC).

Zlecające przewozy Ministerstwo Infrastruktury odmówiło komentarza na ten temat, ale przewoźnik informował, że nie będzie ponawiał "eksperymentu". – Obecnie preferowanym rozwiązaniem mającym poprawić komfort podróży jest zwiększenie podaży miejsc poprzez wzmacnianie składów dodatkowymi wagonami/jednostkami – informowała rzeczniczka PKP Intercity.

W wakacje przewoźnik wznowił te działania. W niedzielę, 21 lipca, zablokowana została sprzedaż na pociągi IC Pilecki i Damrot. Juz teraz zablokowana jest sprzedaż na następną niedzielę (4 sierpnia), Pociąg IC „Mehoffer” relacji Szczecin Główny – Przemyśl Główny, pociąg nr 81144 relacji Kostrzyn– Warszawa Wschodnia przez Kutno, Warszawę Zachodnią, Warszawę Centralną. pociąg IC 84154 „Światowid” relacji Świnoujście – Katowice, pociąg IC 8310 „ Matejko” relacji Świnoujście – Przemyśl Główny oraz pociąg TLK 84151 „Pirania” relacji Kołobrzeg – Bielsko-Biała Główna. Właśnie w następny weekend odbędzie się Pol’and’Rock Festival i już wiadomo że PKP Intercity nie ma dość taboru, by zwiększyć podaż miejsc w pociągach – dlatego nawet zawiesił część regularnych pociągów.

Zamykanie sprzedaży biletów to jednak nie jest jednostkowy przypadek spowodowany festiwalem, bo w ostatnim miesiącu przewoźnik blokował sprzedaż dwunastokrotnie. Jak tłumaczy biuro prasowe spółki, obowiązujące przepisy prawa dopuszczają ograniczenie liczby sprzedawanych biletów. – Wspomniane pociągi IC Pilecki i Damrot są obsługiwane przez pojazdy ED161 (Pesa Dart). Blokada sprzedaży w przypadku tych pojazdów wprowadzana jest w sytuacjach wymagających zapewnienia pasażerom właściwych warunków podróży – tłumaczy Agnieszka Serbeńska z biura prasowego PKP IC.

Jak dodaje, niekiedy ograniczenia techniczne nie pozwalają na jazdę w podwójnej trakcji; zbyt krótkie perony są m. in. na stacjach: Myszków – 255 m, Będzin Miasto – 200 m, Łódź Andrzejów – 200 m. Przyznaje też, że przewoźnikowi brakuje taboru, bo obecnie wyłączonych z ruchu jest aż 7 pojazdów Pesa Dart. – Dwa są na przeglądzie P1, dwa w naprawach powypadkowych (jeden z tych pojazdów w niedługim czasie zostanie przywrócony do ruchu). Ponadto dwa pojazdy są na naprawach gwarancyjnych, z tych jeden w najbliższym czasie powróci na tory – podsumowuje.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony