Partnerzy serwisu:

PKP Intercity znów chce wynająć 7 lokomotyw spalinowych. Pojadą w nowych relacjach

Michał Szymajda 14.11.2016 1,4k

PKP Intercity znów chce wynająć 7 lokomotyw spalinowych. Pojadą w nowych relacjach
Lokomotywa serii 754Fot. Radim Holiš, Wikimedia Commons
Przewoźnik dalekobieżny ponownie poszukuje 7 lokomotyw spalinowych, którymi będzie mógł prowadzić pociągi na niezelektryfikowanych odcinkach szlaków. Prawdopodobnie będą to czeskie lokomotywy.
PKP Intercity potrzebuje lokomotyw dwukabinowych, które zdolne są do poprowadzenia pociągów pasażerskich z prędkością minimum 100 km/h. Moc silnika spalinowego nie może być mniejsza niż 1400 kW, muszą być także przystosowane do współpracy z wagonami pasażerskimi w celu ich ogrzewania lub schładzania, a także zapewnić dostęp do sprężonego powietrza. Lokomotywy muszą też posiadać ważne na terenie Polski certyfikaty i dopuszczenia.

Zważywszy na to, że krajowi przewoźnicy niemal nie dysponują taborem spełniającym takie wymagania (pojedyncze sztuki ma jedynie PKP Cargo oraz Przewozy Regionalne), PKP Intercity zapewne będzie chciało włączyć do swojego taboru sprawdzone już na krajowych torach czeskie lokomotywy serii 754, które także teraz można zobaczyć na krajowych szlakach. Jedną z przyczyn zwiększonego zapotrzebowania na lokomotywy spalinowe jest pojawienie się nowych, „spalinowych” relacji w ofercie PKP Intercity od 11 grudnia. Chodzi zwłaszcza o odcinek Gdynia Główna – Gorzów Wielkopolski, gdzie pojedzie TLK Kociewie.

– Lokomotywy będą wykorzystywane na trasach: Białystok – Suwałki, Gdynia – Gorzów Wielkopolski, oraz Piła – Szczecin – poinformowała Anna Zakrzewska z biura prasowego PKP Intercity, która dodaje, że dzierżawa lokomotyw wynika z większego zapotrzebowania Spółki na pracę eksploatacyjną w trakcji spalinowej.

Dlaczego przetarg podzielono na dwa zadania – jedno na 5 lokomotyw, drugie na 2, chociaż wymagania techniczne są wobec nich takie same. – Jest to decyzja biznesowa spółki – odpowiedziała przedstawicielka PKP Intercity, unikając konkretów. Oferty w przetargu można składać do 22 listopada. Lokomotywy mają wjechać na tory 11 grudnia 2016 i pozostaną na nich przez ponad rok.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony