Partnerzy serwisu:

PKP Intercity zmodernizuje kolejne 125 wagonów. Będą bezprzedziałowe

Michał Szymajda 22.12.2020 6,6k

PKP Intercity zmodernizuje kolejne 125 wagonów. Będą bezprzedziałowe
Wnętrze wagonu 111A-20Fot. PKP Intercity
Po odbiorze ostatniego ze 125 zmodernizowanych wagonów 111A-20 PKP Intercity właśnie podpisało umowę na przebudowę do tego standardu kolejnych 125 wagonów. Zajmie się tym ponownie Konsorcjum ZNTK Mińsk Mazowiecki I bydgoska Pesa.
Konsorcjum ZNTK Mińsk Mazowiecki i Pesa wykonana naprawy okresowej na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją 125 wagonów typu 111A i 141A oraz ich późniejszych przeglądów technicznych na trzecim poziomie utrzymania. Wartość całego zamówienia to 540,4 mln zł brutto. Zmodernizowane wagony mają trafić do przewoźnika w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy, a pierwszy pojazd już po 300 dniach.

Po modernizacji wagony staną się pojazdami bezprzedziałowymi drugiej klasy w standardzie właśnie odebranych przez PKP Intercity wagonów 111A-20. Będą wyposażone w klimatyzację, fotele z indywidualnymi gniazdami elektrycznymi i USB do, bezprzewodowy internet. W przedsionkach pojawi się miejsce na duży bagaż, nie będą natomiast posiadały miejsc na rowery. Modernizacja obejmie również instalację systemu informacji pasażerskiej oraz oznaczenia zewnętrzne i wewnętrzne w alfabecie Braille’a. Do wnętrza wagonu wejdziemy przez szerokie automatyczne drzwi. Niestety, pudła wagonów po raz kolejny zostaną umieszczone na przestarzałych, hałaśliwych wózkach 4ANc, choć zostanie w nich zmodernizowany układ hamulcowy.

– W tym trudnym dla całego rynku roku szczególnie mocno wierzymy w napędową moc dużych inwestycji realizowanych z krajowymi partnerami. Tak właśnie dzieje się w przypadku kolejnej współpracy naszego narodowego przewoźnika kolejowego i bydgoskiego producenta taboru. Ten kontrakt przybliży nas do celu, jakim jest kolej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna – mówi Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Pomimo pandemii kontynuujemy największy program inwestycyjny w historii PKP Intercity. Realizowane umowy przekładają się bezpośrednio na komfort podróżowania. Sama współpraca z PESA Bydgoszcz to już blisko 200 nowoczesnych wagonów, kursujących po całej Polsce. A będzie ich jeszcze więcej. Podpisanie umowy z konsorcjum PESA Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki to kolejny ważny krok w naszej strategii taborowej – podkreśla Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

– Bardzo nas cieszy, że konsorcjum PESA Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki może rozszerzyć współpracę z PKP Intercity, realizując kolejny już kontrakt, i przyczyniać się do tego, że pasażerowie będą podróżować wagonami wyróżniającymi się najwyższym komfortem i bezpieczeństwem, które są wyposażone w wiele innowacyjnych rozwiązań stosowanych w naszych najnowocześniejszych pojazdach – mówi Krzysztof Zdziarski, prezes Pesy Bydgoszcz.

Niedawno PKP Intercity potwierdziło, że od kilku tygodni trwa proces odbiorów wagonów Combo – z miejscami dla osób niepełnosprawnych, wózków dziecięcych oraz rowerzystów (w przyszłości z automatami do sprzedaży napojów I przekąsek). Pierwsze wagony tego typu wkrótce mają wejść do eksploatacji.

Poprzednia umowa na modernizację także 125 wagonów 111A-20 opiewała na blisko 470 mln zł brutto. 


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony