Partnerzy serwisu:

PKP Intercity wzięło w EBI miliard złotych kredytu na inwestycje

inf. pras. oprac. jm 12.09.2019 5,4k

PKP Intercity wzięło w EBI miliard złotych kredytu na inwestycje
Fot. PKP Intercity
Europejski Bank Inwestycyjny poinformował dziś o podpisaniu z PKP Intercity umowy o finansowaniu długoterminowego programu inwestycji narodowego operatora kolejowego. Wartość kredytu to aż miliard złotych (233 mln euro).
Kredyt w wysokości 1 mld złotych (233 mln euro) został przyznany polskiemu operatorowi kolejowemu na realizację długoterminowego program inwestycji o wartości 7,1 mld złotych - największego w historii spółki. Szczegóły programu inwestycyjnego opisywaliśmy tutaj.

Jak podkreśla EBI, program ma na celu poprawę jakości podróżowania koleją w całej Polsce i do sąsiednich krajów. - Projekt ten stanowi kolejny element wsparcia Banku dla modernizacji sektora transportu w Polsce, a transportu kolejowego w szczególności. Pomoże on spółce PKP Intercity dogonić zachodnioeuropejskie standardy – powiedział cytowany w komunikacie Vazil Hudak, wiceprzewodniczący Europejskiego Banku Inwestycyjnego odpowiedzialny za operacje w Polsce i innych krajach objętych polityką spójności. - Polska ma już nowoczesną sieć dróg i zamierza zbudować równie nowoczesną sieć kolejową ze sprawnymi operatorami kolejowymi. EBI w pełni wspiera tę długoterminową strategię, która ma pozytywny wpływ nie tylko na jakość obsługi, lecz także na klimat i środowisko dzięki wspieraniu przejścia z transportu drogowego na kolejowy - dodał.

- Rozwój kolei ma kluczowe znaczenie dla postępu gospodarczego Polski, a także jest odpowiedzią na coraz większą mobilność Polaków. Aby móc skutecznie realizować swoją misję, polska kolej wymagała poczynienia dużych inwestycji zarówno w infrastrukturę, jak i tabor. Pierwsze efekty naszych działań już widać – na torach i w rosnącej nieprzerwanie od 2015 roku liczbie pasażerów, prowadząc do osiągnięcia w 2018 r. liczby 46 milionów osób, które podróżowały naszymi pociągami. Nie możemy się doczekać czasu, kiedy na tory zaczną wyjeżdżać kolejne nowe lub zmodernizowane składy, zapewniając naszym pasażerom wygodną i bezpieczną podróż – dodał Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

W ramach finansowanego projektu planowany jest zakup lokomotyw elektrycznych, wagonów pasażerskich oraz elektrycznych zespołów trakcyjnych, które dobrze się nadają do zapewnienia szybkiego i niskoemisyjnego transportu międzymiastowego, a także spalinowych lokomotyw manewrowych. Projekt obejmuje również modernizację należącego do PKP Intercity taboru używanego na potrzeby krajowych i międzynarodowych połączeń pasażerskich. Jest to czwarty kredyt udzielony spółce PKP Intercity przez EBI od 2005 roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony