Partnerzy serwisu:

PKP Intercity uruchomiło specjalny pociąg z Frankfurtu do Kowna. „Da się”

Michał Szymajda 19.03.2020 10k

Nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych środków. Polska kolej niemal o połowę zmniejszyła liczbę połączeń ze względu na epidemię koronawirusa, z drugiej jednak strony PKP Intercity uruchamia pociągi tranzytowe, które przewożą obywateli państw bałtyckich z Niemiec, przez Polskę na Litwę.
Specjalny „pociąg ewakuacyjny” został podstawiony 17 marca na stacji Frankfurt nad Odrą, w Niemczech. Składał się z 12 wagonów należących do PKP Intercity, które do Niemiec i z Niemiec ciągnęła wielosystemowa lokomotywa EU44.

– Pociąg został uruchomiony na wniosek rządu Litwy w porozumieniu z Ministerstwami Infrastruktury i Spraw Zagranicznych Polski. Kurs był jednorazowy, komercyjny, nie zatrzymywał się handlowo na stacjach pośrednich – poinformowało PKP Intercity.

Pociąg poruszał się magistralą E20 z Rzepina przez Poznań do Warszawy. Tutaj ze składu odczepiono, ze względu na niewielką frekwencję, 7 wagonów. Pięciowagonowy skład później skierował się w stronę Białegostoku, gdzie lokomotywę elektryczną zamieniono na spalinową. Pociąg przekroczył polsko-litewską granicę i dotarł do pierwszej granicznej stacji Mockava, po stronie litewskiej. Dalej, po torze 1435 mm, prowadzony był do Kowna litewską lokomotywą spalinową, jednak bez odłączania spalinowej lokomotywy Gama, która zapewniała prąd i ogrzewanie w wagonach. Obsługę na całej trasie zapewniła drużyna konduktorska PKP Intercity.

Jak informują litewskie media, do Kowna pociągiem dotarło 61 osób, w tym 35 obywateli Litwy oraz Łotwy, Białorusi i Ukrainy. W Kownie wagony zostały dokładnie zdezynfekowane, pasażerowie zostali przyjęci przez specjalnie przygotowane na tę okoliczność służby.

Choć PKP Intercity zapewnia, że przejazd pociągu miał charakter jednorazowy, uruchomienia kolejnych, zwłaszcza w związku z olbrzymimi kolejkami aut przy granicy niemiecko-polskiej, nie wyklucza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

– Jeśli będą osoby, które będą chciały tranzytem przejechać przez Polskę, są inne możliwości niż ich przejazd w konwoju, możemy zorganizować pociąg – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Zaznaczył, że rozmowy na ten temat trwają.

Uruchomienie pociągu z Frankfurtu do Kowna dobrze rokuje na „pokoronawirusową” rzeczywistość. Okazuje się bowiem, że organizacja połączeń z Niemiec (docelowo z Berlina) do drugiego największego miasta Litwy jest możliwa i powinna być wykorzystywana w interesie mieszkańców Niemiec Polski i Litwy.

Film umieszczony w artykule pochodzi z kanału "kibic2332" na portalu Youtube.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony