Partnerzy serwisu:

PKP Intercity: Stawiamy na prosty język

inf. pras 28.10.2022 3,1k

PKP Intercity: Stawiamy na prosty język
fot. PKP Intercity
PKP Intercity, jako pierwszy w Polsce przewoźnik kolejowy, dołącza do grona organizacji, które w jasny oraz prosty sposób komunikują się ze swoimi klientami. – Dokumenty kierowane do pasażerów piszemy zgodnie z zasadami prostego języka. Od 27 października dokumenty te dostępne są na naszej stronie internetowej, natomiast 2 listopada ich postanowienia wejdą w życie – czytamy w komunikacie prasowym spółki. 
W ostatnim czasie pracownicy PKP Intercity pracowali nad zmianą dokumentów kierowanych do pasażerów, takich jak regulaminy, taryfy czy warunki stosowania ofert specjalnych. Cel był jasny – miały stać się czytelniejsze i łatwiejsze w odbiorze. Zmianę zasad komunikacji w tych dokumentach wspierała Fundacja Języka Polskiego, która m.in. przeprowadziła szkolenia i warsztaty rozwijające umiejętności pracowników w zakresie stosowania prostego języka. W ten sposób PKP Intercity dołączyło do grona podmiotów, które realizują dobre praktyki prostej komunikacji kierowanej do klientów.

Nowe dokumenty mają wiele cech, które ułatwiają ich czytanie i zrozumienie. Nie znajdziemy w nich kolejowego żargonu, który zastąpiliśmy słownictwem przystępnym i zrozumiałym dla każdego. Numeracja przepisów jest ciągła (w całym dokumencie) i uproszczona.

– Tam, gdzie to możliwe, stosujemy zdania pojedyncze zamiast wielokrotnie złożonych, a każde zdanie odpowiada za jeden przepis. Odnalezienie interesujących nas zapisów w dokumencie ułatwi interaktywny spis treści i wyciąg najważniejszych informacji, znajdujący się na pierwszej stronie. Obok przepisów znajdziemy wyjaśnienia, dopowiedzenia i przykłady ułatwiające zrozumienie. W punktach regulaminu zawarliśmy też odnośniki do stron internetowych, które mogą być przydatne – informuje spółka. Wybrane treści ujęte są w tabelach o przyjaznej konstrukcji, co również ułatwia ich zrozumienie. Na czytelność tekstu wpływa też estetyka dokumentów, dlatego PKP Intercity stosuje stonowaną kolorystykę, wyraźny podział na sekcje i adekwatnie dobraną interlinię.

Chcemy, żeby podróżowanie pociągami było coraz łatwiejsze. Wpływa na to nowoczesny tabor, przejrzyste i atrakcyjne oferty, kolejne możliwości zakupu biletów, a od teraz także prosty język, którego będziemy używać. Zależy nam na tym, żeby wszystkie dokumenty, które mogą być przydatne dla pasażerów, były w pełni zrozumiałe. Stąd nasza współpraca z Fundacją Języka Polskiego zaowocowała „Językowym znakiem jakości”, przyznanym naszym pierwszym dokumentom napisanym prostym językiem – mówi Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity.

Prosty język będzie stosowany we wszystkich dokumentach PKP Intercity, z którymi kontakt mają pasażerowie. Od teraz odnalezienie przysługujących ulg czy zasad promocji będzie szybsze i łatwiejsze.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony