Partnerzy serwisu:

PKP Intercity zainstaluje liczniki energii w swoich pojazdach

inf. pras. PKP Intercity 16.04.2019 3,7k

PKP Intercity zainstaluje liczniki energii w swoich pojazdach
Fot. PKP Intercity
PKP Intercity podpisało z firmą Sesto wartą 5,8 mln zł umowę na dostawę, montaż i uruchomienie liczników energii elektrycznej prądu stałego w elektrycznych pojazdach trakcyjnych spółki. Pozwoli to przewoźnikowi płacić za realne zużycie energii, poprawić efektywność jazdy oraz wykazać, ile energii oddaje do sieci. 
Umowa podpisana przez PKP Intercity dotyczy łącznie 370 liczników – przewoźnik zdecydował się na dostawę 316 urządzeń, ale zagwarantował sobie opcję zwiększenia zlecenia o kolejne 54 sztuki. W takim przypadku wartość kontraktu, w pełni sfinansowanego ze środków własnych PKP Intercity, wzrosłaby do 6,7 mln zł. Liczniki mają zapewnić PKP Intercity m.in. obniżenie kosztów zakupu energii, a pośrednio także przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Większa efektywność energetyczna

Najwięcej, bo aż 137 liczników, zostanie zainstalowanych w lokomotywach EP07. Urządzenia trafią także m.in. do lokomotyw EU07 i EP09 oraz do wszystkich pojazdów Dart i Flirt we flocie PKP Intercity. Urządzenia mają być zamontowane w ciągu 12 miesięcy od podpisania kontaktu. Ten zakłada również świadczenie przez firmę Sesto usług serwisowo-utrzymaniowych układów pomiarowo-rozliczeniowych przez okres 48 miesięcy od przekazania ich do eksploatacji.

Montaż liczników pozwoli PKP Intercity na poprawę efektywności operacyjnej w zakresie gospodarki energetycznej. Otrzymane przez przewoźnika dane o faktycznym zużyciu energii pozwolą na zracjonalizowanie jej wykorzystywania, a to oznacza korzyści tak dla spółki, jak i środowiska.

Wymierne oszczędności

Do tej pory zużycie prądu przez elektryczne pojazdy trakcyjne nieposiadające liczników było obliczane na podstawie prognoz opartych na wielkości wykonanej pracy przewozowej. Dzięki instalacji liczników, w które będą wyposażone także nowo zamówione lokomotywy Griffin, PKP Intercity będzie mogło płacić Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego i Sprzedawcy Energii Elektrycznej za faktyczne, a nie prognozowane zużycie energii, co oznacza realne oszczędności – rzędu nawet kilku procent w skali roku. Ponadto liczniki będą nie tylko wskazywały faktyczny poziom zużycia energii, lecz także ile tej energii dany pojazd może oddać do sieci trakcyjnej. Elektryczne zespoły trakcyjne, które również zostaną wyposażone w liczniki, dysponują systemem odzyskiwania energii wytworzonej podczas hamowania.

Krok ku energooszczędności

Liczniki zapewnią PKP Intercity precyzyjną informację o tym, które składy i na których trasach generują największe zużycie energii elektrycznej. To z kolei ma pomóc we wprowadzeniu kolejnych rozwiązań wpływających na większą energooszczędność jazdy. Jak na przykład szkolenia dla maszynistów w efektywniejszym prowadzeniu pojazdów. Im łagodniejsza i bardziej płynna, pozbawiona gwałtownego rozpędzania się i hamowania jazda, tym niższe zużycie energii elektrycznej. A to w przypadku przewoźnika uruchamiającego ponad 380 pociągów każdego dnia może oznaczać istotne obniżenie zapotrzebowania na energię.

W duchu ekologii

Montaż liczników prądu stałego w pojazdach elektrycznych PKP Intercity to kolejna proekologiczna inwestycja realizowana przez przewoźnika. Niedawno PKP Intercity podpisało wartą ponad 7,4 mln zł umowę na dostawę i montaż urządzenia myjącego dla stanowiska mycia taboru kolejowego na bocznicy Warszawa-Grochów. Pierwsza z siedmiu zaplanowanych całorocznych myjni automatycznych ma w znacznym stopniu zastąpić mycie ręczne, skrócić czas mycia taboru, oszczędzić wodę i ograniczyć ilość wykorzystywanych środków myjących. Tylko w 2019 roku spółka zaplanowała 76 inwestycji infrastrukturalnych w zakresie stacji postojowych i infrastruktury towarzyszącej, opiewających na kwotę 93 mln zł. W ramach programu inwestycyjnego PKP Intercity do 2023 roku zaplanowano ponad 100 inwestycji na kwotę ponad 739,5 mln zł. Wiele z nich uwzględnia aspekty środowiskowe, co ma przełożyć się m.in. na niższą emisję spalin, hałasu i substancji szkodliwych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony