Partnerzy serwisu:

PKP Intercity rozmawia z Litwą o połączeniach dalekobieżnych

Kasper Fiszer 15.11.2019 7,7k

PKP Intercity rozmawia z Litwą o połączeniach dalekobieżnych
TLK Hańcza w Trakiszkachfot. Kasper Fiszer
Czy po pięciu latach przerwy wrócą międzynarodowe pociągi dalekobieżne Polska – Litwa? PKP IC analizuje obecnie możliwość uruchomienia kursów do tego kraju. Wciąż nie zapadły jednak żadne wiążące decyzje.
Litwa jest jedynym sąsiadującym z Polska państwem, do którego nie można dojechać z naszego kraju żadnym pociągiem dalekobieżnym. Paradoksalnie sytuacja ta pojawiła się w momencie rozpoczęcia prac remontowych związanych z powstawaniem magistrali Rail Baltica. Po przywróceniu przejezdności ciągu Białystok – Suwałki – Trakiszki – Kowno do rozkładu jazdy nie wróciła pospieszna „Hańcza” z Warszawy.

Międzynarodowa podróż możliwa tylko w weekend

Jedyne połączenie stanowią więc weekendowe kursy Przewozów Regionalnych Białystok – Kowno. Polskim szynobusem można wjechać na Litwę w piątek, sobotę i niedzielę (w dni wolne dwukrotnie), a wrócić na do stolicy Podlasia – w sobotę, niedzielę i poniedziałek. Stanowi to ofertę bardzo skromną w porównaniu do tej proponowanej przez przewoźników autobusowych, którzy wożą podróżnych bezpośrednio do Wilna (a także do stolic innych państw bałtyckich).

Dawniej TLK „Hańcza” kursowała w relacji Warszawa – Szostaków (Šeštokai), gdzie był skomunikowany z szerokotorowym pociągiem do Wilna (w ostatnich latach funkcjonowania przesiadki – do Kowna, gdzie można było po raz kolejny przesiąść się do składu do Wilna). Początkowo planowano, że po otwarciu ruchu pociąg z Warszawy wróci do rozkładu jazdy i skończy bieg nieco bliżej granizy – w Maćkowie (Mockava). Bez zmian miała tam jednak oczekiwać nań jednostka Kolei Litewskich (LG).

Ostatnie kursy „Hańczy” w 2015 r. Będą wznowione?

Do tego jednak ostatecznie nie doszło. – Ostatnie połączenie z Litwą funkcjonowało w rocznym rozkładzie jazdy 2014/2015 – mówi Agnieszka Serbeńska z Zespołu Prasowego PKP Intercity. Negocjacje międzynarodowe dotyczące wznowienia kursów, choć zostały podjęte, nie doprowadziły do żadnych konkretnych rezultatów i zostały przerwane.

Obecnie jest jednak szansa na znalezienie ich spóźnionego, ale szczęśliwego finału. – Trwają analizy możliwości uruchomienia połączenia na Litwę oraz rozmowy ze stroną litewską – mówi bowiem przedstawicielka PKP Intercity. Zastrzega przy tym, że żadne wiążące decyzje nie zostały jeszcze podjęte.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Kongres Kolejowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony