Partnerzy serwisu:

PKP Intercity przewiozło już ponad pół miliona obywateli Ukrainy

inf. pras 14.03.2022 1,1k

PKP Intercity przewiozło już ponad pół miliona obywateli Ukrainy
fot. PKP IC
Już ponad 500 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity po terenie kraju. Blisko 233 tys. uchodźców podróżowało koleją z terenów przygranicznych w różnych kierunkach Polski, głównie do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic. Spośród kierunków zagranicznych, najwięcej osób wybiera przejazd do Berlina – informuje przewoźnik.
Jak podaje PKP Intercity, pociągi między Polską a Ukrainą cały czas kursują. Wraz z Kolejami Ukraińskimi przewoźnik utrzymuje połączenia kolejowe z Kijowem, Lwowem i Odessą. W ostatnich dniach do Polski dotarły też pociągi z miast Dniepr, Zaporoże, Krzywy Róg i Charków. Podróżni docierają głównie do stacji w Przemyślu, Chełmie, Hrubieszowie i Warszawie, gdzie otrzymują niezbędną pomoc, posiłek i informację o dalszej możliwości transportu. Od 24 lutego blisko 233 tys. uchodźców podróżowało koleją z terenów przygranicznych w różnych kierunkach Polski, głównie do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Od 24 lutego do 13 marca br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 564 pociągi, w tym 310 wzmocnionych pociągów stałego kursowania, 116 dodatkowych składów uruchamianych taborem PKP Intercity i 138 pociągów uruchamianych taborem przewoźników regionalnych. Wykorzystanie taboru przewoźników regionalnych koordynuje PKP Intercity.

Aby zapewnić jak największą sprawność przejazdów i umożliwić podróż jak największej liczbie osób, spółka wzmocniła od 24 lutego do 13 marca 657 pociągów stałego kursowania na terenie kraju łącznie 2092 wagonami.

Więcej bezpłatnych połączeń do Niemiec

Od 9 marca do odwołania wszystkie pociągi PKP Intercity jadące z Warszawy, Przemyśla (przez Kraków) oraz Gdyni do Berlina i Frankfurtu nad Odrą kursują w kategorii InterCity (IC), co zapewnia obywatelom Ukrainy możliwość bezpłatnych podróży nimi w 2. klasie. Co więcej przewoźnik, we współpracy z Kolejami Niemieckimi, uruchomił dodatkowe połączenie dla uchodźców do Hanoweru. Od 12 marca pociągi będą wyjeżdżały z Krakowa o godz. 23:00 w soboty, poniedziałki i czwartki. 11 marca zrealizowany został także specjalny kurs pociągu z Warszawy do Monachium prywatnego Railadventure.

Bieżące informacje i bezpieczne podróże

Od 28 lutego br. działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim. To dedykowany numer dla obywateli Ukrainy, którzy chcą uzyskać informacje w ojczystym języku w sprawie rozkładu jazdy PKP Intercity oraz innych tematów pasażerskich. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w g. 8.00-20.00: +48 22 473 00 86 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora), 800 033 022 (darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych). Informacje dostępne są również na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej.

Pracownicy PKP Intercity są obecni na dworcach m.in. w Przemyślu, Lublinie czy Warszawie, gdzie koordynują realizację przewozów, kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów. Wsparciem są także informatorzy mobilni oraz wolontariusze, którzy udzielają uchodźcom niezbędnych informacji również w języku ukraińskim. Na dworcach nad bezpieczeństwem czuwają odpowiednie służby. Także w wybranych pociągach PKP Intercity obecni są funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz Policji - podkreśla przewoźnik.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony