Partnerzy serwisu:

PKP Intercity podpisało umowę na modernizację ED74

inf. pras., oprac. ms 27.06.2019 19,3k

PKP Intercity podpisało umowę na modernizację ED74
Fot. PKP Intercity
27 czerwca PKP Intercity podpisało umowę na modernizację 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74. Prace wykona konsorcjum spółek ZNTK Mińsk Mazowiecki i Pesa Bydgoszcz – producent pojazdów. Wartość kontraktu to blisko 274,8 mln zł brutto, czyli prawie 17,5 mln zł. za modernizację jednej sztuki 11-letnich pojazdów.
Przedmiotem umowy jest „wykonanie naprawy okresowej na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74”.

– Podczas modernizacji pojazdy przejdą istotne zmiany, które podniosą standard składów. W zmodernizowanych pociągach pasażerowie skorzystają m.in. z klimatyzacji, wygodnych foteli i Wi-Fi. Każde miejsce będzie miało dostęp do gniazdka elektrycznego. Ponadto w każdym składzie zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego oraz po dwie maszyny vendingowe z napojami i przekąskami – informuje PKP Intercity.

Tak jak poprzednio pojazdy będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz do przewozu rowerów. Zmodernizowane pojazdy zostaną lepiej wygłuszone, co pozytywnie wpłynie na komfort podróży. Po naprawach i modernizacjach mają kursować na trasach Wrocław – Lublin i Wrocław – Kielce.

– Zmodernizowane składy ED74 w istotny sposób wzmocnią naszą flotę i przyczynią się do dalszego podnoszenia standardu usług PKP Intercity, a wraz z nim komfortu podróżowania. Będą wygodne i dopasowane do potrzeb różnych grup pasażerów – zapewnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Odbiór i eksploatacja nadzorowana

Dostawa wszystkich 14 zmodernizowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych nastąpi w terminie do 48 miesięcy od chwili podpisania umowy. Pierwsze dwa pojazdy trafią do PKP Intercity w ciągu 730 dni kalendarzowych od dnia ich przekazania konsorcjum wykonawców. Będą one objęte wstępną 7-dniową eksploatacją obserwowaną bez pasażerów (tzw. „rozjeżdżanie”), a następnie 90-dniową eksploatacją nadzorowaną, podczas której na pokładzie wykonawcy zapewnią całodobowe wsparcie techniczne. Oceniane i sprawdzane będą rozwiązania techniczne zastosowane podczas naprawy i modernizacji. Pozwoli to wprowadzić ewentualne zmiany w pozostałych pojazdach tak, aby na tory wyjechały składy sprawdzone i o jak najwyższej niezawodności.

Wysoka cena modernizacji

Krytykowana jest przede wszystkim cena, za jaką Grupa Pesa podejmie się naprawy. Za zaledwie ok. 5 mln zł więcej obecnie polscy producenci są w stanie wyprodukować sprawdzone, nowe elektryczne zespoły trakcyjne o podobnej wielkości i z podobnymi udogodnieniami.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony