Partnerzy serwisu:

PKP Intercity: Pociąg do sztuki

inf. prasowa 24.04.2017 16

PKP Intercity: Pociąg do sztuki
Fot. Królikarnia
PKP Intercity zostało partnerem wystawy „relacja Warszawa – Zakopane”, która od 23 kwietnia jest prezentowana w Muzeum Rzeźby w Królikarni w Warszawie. Ekspozycja pokazuje sztukę tworzoną w zimowej stolicy Polski. Wydarzenie jest współorganizowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Wystawę będzie można oglądać do 6 sierpnia 2017 roku, a jej elementy będą także przedstawiane pasażerom pociągów PKP Intercity.
Wystawa opowiada o silnej, kulturotwórczej więzi pomiędzy dwoma stolicami: polityczną (Warszawą) i zimową (Zakopanem). Oprócz znanych dzieł Witkacego oraz Zofii Stryjeńskiej na ekspozycji prezentowane są m.in. modernistyczne projekty schroniska w Morskim Oku, kolaże Jana Dziaczkowskiego czy tkaniny i zabawki projektowane przez uczniów Antoniego Kenara.

– Partnerstwo z Muzeum Narodowym w Warszawie było dla nas czymś naturalnym, ponieważ tytułowa „relacja Warszawa – Zakopane” skrywa w sobie także ponad 100 lat historii kolei w Polsce. Właśnie w 1899 roku do Zakopanego dojechał pierwszy parowóz, a w 1975 roku dotarł pierwszy pociąg elektryczny. Niewątpliwie te dwa wydarzenia wpłynęły na zwiększenie dostępności regionu – mówi Marta Ziemska, p.o. rzecznik prasowy PKP Intercity.

Dla Polaków w podzielonym zaborami kraju góry były strefą wolności i nadziei uosobionej w legendzie o śpiących pod Giewontem rycerzach, a Zakopane uzdrowiskiem i kolonią artystyczną, której bywalcy odkryli niezwykłe, inspirujące talenty miejscowej ludności. W relacji Warszawa – Zakopane pociąg odegrał bardzo ważną rolę. Zakopane straciło niedostępność, a zyskało popularność – mówi Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

W ramach współpracy niektóre dzieła oraz ciekawostki związane z wystawą będą pokazywane na monitorach w pociągach PKP Intercity. Ekspozycja będzie również prezentowana w mediach społecznościowych obsługiwanych przez przewoźnika.

Więcej informacji o wystawie: http://www.krolikarnia.mnw.art.pl/wystawy/relacja-warszawa-zakopane,186.html


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony