Partnerzy serwisu:

PKP Intercity po trzech kwartałach 2022 przewiozło 43,5 mln pasażerów

Michał Szymajda 04.10.2022 1,3k

PKP Intercity po trzech kwartałach 2022 przewiozło 43,5 mln pasażerów
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
PKP Intercity przewiozło rekordową liczbę podróżnych po trze kwartałach 2022 roku. – Na sukces składa się wiele czynników – powiedział Tomasz Gontarz, wiceprezes spółki.
– Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym wynikiem. Pasażerowie wrócili masowo do pociągów po dwóch latach pandemii i ograniczeń w przewozie. Z wielką nadzieją spoglądamy w przyszłość. Już teraz, po 9 miesiącach, widzimy, że ten rok będzie rekordowy, liczę, że grubo przekroczymy liczbę 50 mln pasażerów – powiedział wiceszef przewoźnika.

Jakie czynniki stoją za sukcesem? PKP Intercity wskazuje na oferty, takie jak „Taniej z Bliskimi”, czy wprowadzenie puli tanich biletów (teraz spółka robi to ponownie wrzucając do systemu w okresie od 1 października do końca listopada milion tańszych przejazdów). Ale Tomasz Gontarz ma też świadomość, że rekordowe wakacje, przekładające się na niezły wynik spółki, to też efekt wysokich cen paliw. – Nasi nowi klienci spróbowali innego środka transportu i przeważnie się nie zawiedli. Zobaczyli, że można podróżować szybko wygodnie za mniejsze pieniądze, niż gdyby wybrali auto – powiedział. Czy spółka nie boi się, że pozytywne prognozy rozsypią się jak domek z kart, bo rząd wprowadzi pandemiczne obostrzenia w przewozach?

– Jest zawsze takie ryzyko, nie wiemy jeszcze, czy rząd nie ogranicz podaży miejsc, ale nie mamy sygnałów, które miałyby o tym świadczyć. A w zeszłym rok takie rzeczy rozstrzygały się na początku września – dodał Tomasz Gontarz.

Na wynik zapracowali uciekinierzy? Tak, ale rekord i tak by był

Warto przypomnieć, że PKP Intercity na przedwiośniu i wiosną wykonała olbrzymią pracę na rzecz przewozu osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Czy bez tego też mielibyśmy do czynienia z rekordem przewozów?

– Nasz wynik jest lepszy o 6,5 mln osób niż w roku 2019, tymczasem bezpłatnie przewieźliśmy 2,3 mln uchodźców. Więc nawet bez tych pasażerów, którym nasza spółka mogła pomóc, z czego się bardzo cieszę, mielibyśmy rekord – powiedział Tomasz Gontarz.

Potrzeba więcej wagonów

Wraz z nowymi pasażerami pojawił się jednak problem przepełnienia niektórych składów, widoczny zwłaszcza w okresach letnich szczytów przewozowych. A tym roku przewoźnik radził sobie z tym problemem nieco lepiej niż w poprzednich latach.

– Wykonaliśmy w tym roku gigantyczną pracę w tym roku, żeby dostawiać wagony w najbardziej obleganych relacjach, dbamy o to, aby tych przepełnień nie było – powiedział Gontarz (dane na ten temat publikowaliśmy w tekście „Wakacyjny rekord przewozowy PKP Intercity. 18 milionów pasażerów".

Odpowiedzią na wzrost liczby pasażerów mają być inwestycje przewoźnika. Najpoważniejsza z nich – zakup 300 wagonów (z opcją na kolejnych 150) za chwilę wejdzie w fazę przetargową. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony