Partnerzy serwisu:

PKP Intercity nie zmodernizuje starych EU07 do prędkości 160 km/h

Michał Szymajda 16.08.2022 9,9k

PKP Intercity nie zmodernizuje starych EU07 do prędkości 160 km/h
Lokomotywa EU07A-002 na czele pociągu IC Mieszko fot. Łukasz Piotrowski, sm42.pl
Program modernizacji najstarszych lokomotyw elektrycznych EU/EP07 należących do PKP Intercity został zawieszony i małe są szanse, że spółka do niego wróci. Podjęto mądrą decyzję o inwestowaniu w nowy sprzęt.
W ubiegłym tygodniu PKP Intercity ogłosiły dość zaskakujący przetarg na zakup 20 elektrowozów zdolnych rozpędzać się do prędkości 160 km/h. Lokomotywy te mają być jednosystemowe i prowadzić krajowe pociąg, głównie kategorii IC. Spółka tak opisywała swoją decyzję.

– Dwadzieścia nowych lokomotyw to kolejna „cegiełka” w realizacji naszej strategii inwestycyjnej. Zamówione pojazdy pozwolą lepiej wykorzystywać nowe i zmodernizowane wagony, których cały czas przybywa dzięki realizowanym umowom. Zapewnią również płynniejsze funkcjonowanie i realizację rozkładu dzięki zwiększaniu rezerw taboru – podkreśla Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity odpowiedzialny za politykę taborową spółki.

Od początku podejrzewaliśmy, że zakup ten wiąże się z rezygnacją planów spółki na kosztowną i nieperspektywiczną modernizację 20. lokomotyw EU07 (lub EP07), której geneza sięga lat 60-tych. Tym bardziej, że z rynku zniknął jedyny wykonawca – Olkol – które takiej naprawy chciał się podjąć (kontraktu nie udało się zrealizować, obecnie zakład już nie funkcjonuje).

– Projekt modernizacji lokomotyw EU07 w ramach naprawy P5 został zawieszony – napisało PKP Intercity w odpowiedzi na nasze pytania.

W spółce znajdują się trzy lokomotywy EU07A, zdolne rozpędzać się do prędkości 160 km/h. Dwie z nich znajdują się w eksploatacji (EU07A wróciła właśnie do ruchu po półrocznej przerwie spowodowanej naprawą po wypadku w Warlubiu), trzecia (001) przechodzi naprawę P4. Prawdopodobnie na tym skończy się eksperyment z przebudową popularnych, zasłużonych „siódemek”.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony