Partnerzy serwisu:

PKP Intercity ma problem z lokomotywami spalinowymi. Modernizacja SM42 jest opóźniona

Michał Szymajda 17.03.2021 11,9k

PKP Intercity ma problem z lokomotywami spalinowymi. Modernizacja SM42 jest opóźniona
Lokomotywa SU4210 z pociągiem IC Gałczyński w Gorzowie Wielkopolskimfot. M. Szymajda
Ministerstwo Infrastruktury przyznało, że PKP Intercity ma problem z należytą ilością sprawnych lokomotyw spalinowych, gotowych do prowadzenia pociągów po niezelektryfikowanych szlakach. Przyznaje również, że ratunek dla tej sytuacji – w postaci 13 nowo zmodernizowanych SM42, przyjdzie nieprędko.
Poseł Michał Jaros w zapytaniu poselskim zwrócił uwagę na niedogodności, jakie od momentu uruchomienia TLK Sudety, odczuli pasażerowie tego pociągu. Wielokrotnie był on już, z uwagi na awarie lokomotyw spalinowych, zastępowany autobusami. To niestety, może wpływać na popularność nowego pociągu, który zwłaszcza w początkowym okresie kursowania, powinien kursować bez zarzutu.

– Zaistniałe problemy zakłócające normalne kursowanie pociągów, między innymi TLK Sudety, są pochodną dużej liczby wypadków komunikacyjnych lokomotyw spalinowych w stosunkowo krótkim czasie – napisał Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury. Z pięciu lokomotyw serii 754, wypożyczonych od Kolei Czeskich, na moment odpowiedzi na zapytanie poselskie posła Jarosa (10 marca), sprawne były... dwie.

Pokiereszowane Gamy, opóźniona produkcja SM42

Niewiele lepiej jest jeśli chodzi o lokomotywy SU160 Gama. Choć uporano się z większością kłopotów z pierwszych lat eksloatacji tego typu, to liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych nie uległa zmniejszeniu. Z dziesięciu posiadanych przez PKP Intercity lokomotyw napraw powypadkowych oczekują lokomotywy z numerami 001, 007 i 009, kolejna jest wyłączona ze względu na poważną awarię przekładni głównej. Ponadto nie wiadomo, czy lokomotywa z numerem 009 w ogóle wróci na tory po poważnym wypadku pod Grajewem, o czym piszemy tutaj.

Niestety, ministerstwo infrastruktury po raz pierwszy przyznaje, że nieprędko doczekamy się wjazdu na tory zmodernizowanych SM42, których kompleksowej przebudowy podjął się w grudniu 2019 roku FPS H. Cegielski. Opóźnienie w ich przebudowie szacowane jest obecnie na 8 miesięcy.

– Jest to spowodowane restrykcjami wprowadzonymi z uwagi na pandemię Covid-19. Na chwilę obecną do H. Cegielski FPS przesłano 5 lokomotyw serii SM42 – poinformował Andrzej Bittel.

Rezerwa lokomotyw spalinowych prawie nie istnieje

Obecnie PKP Intercity posiada rezerwę wyłącznie dla lokomotyw serii SM4210 – po jednej sztuce w zakładzie Wrocławskim (odpowiadają za prowadzenie pociągów do Kudowy i Polanicy) oraz gdyńskim (gdzie prowadzą TLK Kociewie i IC Gałczyński na Zachodnim Pomorzu)

Czy planuje się zakup nowych lokomotyw spalinowych? Tak, a nawet hybrydowych. Przetargu na nie należy się spodziewać dopiero w 2022 roku, a więc wprowadzenia na tory, zapewne w 2024 roku (o tym planowanym zakupie piszemy tutaj).
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony