Partnerzy serwisu:

PKP Intercity jednak nie sprzeda ED74. Przywróci je do ruchu

Jakub Madrjas 26.04.2017 1,8k

PKP Intercity jednak nie sprzeda ED74. Przywróci je do ruchu
Fot. Mateusz Gadziński , SM42.pl
Niszczejące na bocznicy w Krakowie nowoczesne składy ED74 PKP Intercity powrócą do ruchu. Spółka zrezygnowała z ich sprzedaży – dowiedział się „Rynek Kolejowy”.
O sprawie ED74 pisaliśmy wielokrotnie. Z czternastu wyprodukowanych przez Pesę pojazdów tylko siedem jest w ruchu – pozostałe niszczeją na bocznicy w Krakowie. W połowie października 2016 roku PKP Intercity oficjalnie ogłosiło zamiar sprzedaży ezt ED74. Przewoźnik zapowiedział sprzedaż lub dzierżawę wszystkich 14 jednostek. W międzyczasie przewoźnik zdecydował się na zamianę zestawów kołowych pomiędzy czynnymi a nieczynnymi jednostkami ED74. 

W grudniu pisaliśmy, że z zakupu pociągów zrezygnowały początkowo zainteresowane nim spółki: Przewozy Regionalne i Koleje Śląskie. W grze pozostały Koleje Małopolskie i ewentualnie Arriva. Jednak ofertę samorządowego przewoźnika odrzucono. – Spółka nie uzasadniła swojej odmownej decyzji. Oferta została pewnie odrzucona jako niekorzystna. Była tylko informacja, że oferta jest nie do przyjęcia. Wartość księgowa tych pociągów pewnie jest bardzo duża. Natomiast wartość użytkowa i techniczna jest niska. Pewnie dlatego ta oferta została odrzucona – powiedział Radiu Kraków prezes Kolei Małopolskich, Grzegorz Stawowy.

Jak się okazuje, to koniec próby sprzedaży pociągów. – Postępowanie dotyczące sprzedaży pojazdów ED74 zostało unieważnione – poinformowała "Rynek Kolejowy" Marta Ziemska z PKP Intercity. Jak tłumaczy, ceny zaproponowane przez oferentów były zbyt niskie w stosunku do wyceny rzeczoznawcy.

Wygląda na to, że popularne "Edyty" wrócą w komplecie do obsługi ruchu pasażerskiego. – Podejmujemy prace w celu doprowadzenia składów do całkowitej sprawności. Jednocześnie szukamy rozwiązania pozwalającego na optymalne wykorzystanie pociągów – mówi przedstawicielka przewoźnika.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony