Partnerzy serwisu:

PKP Intercity: Do końca roku pięć dużych przetargów taborowych

inf. pras. oprac. jm 12.08.2019 10,5k

PKP Intercity: Do końca roku pięć dużych przetargów taborowych
fot. PKP IC
PKP Intercity podsumowało pierwsze półrocze 2019 r. i ogłosiło swoje plany na pozostałą część roku. Rozpisanych ma zostać pięć dużych postępowań taborowych.
PKP Intercity poinformowało, że w drugim półroczu 2019 roku planuje ogłosić kolejne postępowania przetargowe. W planach są:
  • modernizacja 90 wagonów drugiej klasy typu 111A/141A;
  • odnowa 40 wagonów typu Z1A/Z1B;
  • modernizacja 20 lokomotyw EU/EP07 do prędkości 160 km/h;
  • zakup 10 nowych (lekkich) lokomotyw manewrowych (powtórzenie postępowania);
  • zakup 10 (plus 5 w opcji) lokomotyw elektrycznych wielosystemowych.
O strategii taborowej PKP Intercity szerzej pisaliśmy tutaj.

Więcej pasażerów i inwestycje

PKP Intercity podsumowało też pierwsze półrocze tego roku. Jak już informowaliśmy, od stycznia do czerwca bieżącego roku pociągami PKP przewoźnika podróżowało 22,8 mln pasażerów, co oznacza 6-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku. Przewoźnik przypomina też, że pierwsze półrocze przyniosło także kolejne podpisane lub rozszerzone umowy w ramach programu inwestycyjnego. Przewoźnik m.in. podpisał wartą blisko 275 mln zł brutto umowę na modernizację 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74 z konsorcjum spółek Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” oraz Pesa Bydgoszcz. Prawie 224 mln zł brutto PKP Intercity zainwestowało w rozszerzenie umowy z H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu na dostarczenie 55 nowych wagonów pasażerskich. Umowa przewidywała prawo opcji na kolejne 26 wagonów, z którego skorzystało PKP Intercity. Z poznańskim producentem taboru przewoźnik podpisał także umowę na modernizację 10 wagonów osobowych z przekształceniem na wagony restauracyjne. Wartość kontraktu wynosi 61,4 mln zł brutto.

PKP Intercity inwestuje nie tylko w tabor. Spółka równolegle dba o zabezpieczenie zaplecza technicznego. W minionym półroczu zawarła z firmą Agat umowę na dostawę i montaż urządzenia myjącego dla stanowiska mycia taboru kolejowego. Jest to pierwszy etap inwestycji, dzięki której na bocznicy Warszawa-Grochów uruchomiona zostanie całoroczna myjnia automatyczna spełniająca najwyższe standardy ekologiczne. Wartość umowy wynosi 7,4 mln zł brutto – informuje PKP IC. Przewoźnik rozpoczął też trzeci etap modernizacji Remtraku w Idzikowicach. Modernizacja spółki i rozbudowa oddziału ma na celu urynkowienie spółki i rozwój niezbędnych kompetencji. Spółka planuje zatrudnić 400 nowych pracowników.

– Pierwsze półrocze 2019 roku to dla nas czas dalszego rozwoju. Podnosząc jakość naszych usług, chcemy jak najlepiej odpowiadać na potrzeby pasażerów, którzy coraz chętniej podróżują naszymi pociągami. Wiele działań planujemy także w drugim półroczu. Już w najbliższych tygodniach podpiszemy kolejne umowy taborowe, w tym chociażby tę na zakup 12 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych, której łączna wartość wyniesie ponad miliard złotych – mówi Adam Laskowski, członek zarządu PKP Intercity cytowany w komunikacie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony