Partnerzy serwisu:

PKP Intercity będzie odchodzić od wynajmu wagonów na wakacje

Jakub Madrjas 18.09.2017 5,1k

PKP Intercity będzie odchodzić od wynajmu wagonów na wakacje
Fot. Adam Kilian
Jak mówi „Rynkowi Kolejowemu” prezes PKP Intercity Marek Chraniuk, przewoźnik będzie starał się zapewnić wystarczającą liczbę wagonów do obsługi szczytu wakacyjnego bez wynajmowania taboru zza granicy. Jeszcze w przyszłe wakacje będzie to jednak niezbędne.
Jakub Madrjas, Rynek Kolejowy: Z roku na rok rośnie liczba wagonów wynajmowanych przez PKP Intercity na okres wakacji. Czy to dobry trend?

Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity:
Wakacje stanowią największy szczyt przewozowy i rzeczywiście te potrzeby taborowe są zaspokajane także poprzez wynajem. W tym roku pożyczyliśmy 50 wagonów, by zapewnić odpowiednią jakość obsługi podróżnych. Warto jednak pomyśleć o takim rozwiązaniu, w którym mielibyśmy więcej własnych wagonów na ten okres, które potem byłyby efektywnie wykorzystywane w pozostałych miesiącach, choćby na zasadach komercyjnych. Wagony potrzebują również przeglądów, które można prowadzić w okresie pozawakacyjnym. Ważne, żeby spojrzenie na potrzeby przewoźnika było długofalowe, a nie tylko pod kątem szczytów przewozowych.

Proszę pamiętać, że PKP Intercity wykonuje w większości przewozy służby publicznej i z tego też względu mamy obowiązek zapewnić odpowiednią liczbę wagonów i odpowiedni komfort niezależnie od tego, czy chodzi o przewóz osób starszych i uczniów, czy beneficjentów karty dużej rodziny.

Czy to oznacza, że w wakacje 2018 PKP Intercity nie będzie już wynajmować wagonów?

W wakacje 2018 prawdopodobnie będziemy jeszcze musieli skorzystać z wynajmu. Po pierwsze, musimy odrobić zaległości w utrzymaniu taboru z lat poprzednich. Po drugie, należy uwzględnić prognozowany dalszy wzrost liczby pasażerów oraz planowane zamknięcia kolejnych linii. Kolejne objazdy, które pojawią się na sieci, sprawią, że do obsługi rozkładu w naturalny sposób będziemy potrzebować więcej taboru – pociąg, który dojedzie później na miejsce, nie wróci przecież do stacji początkowej w tym samym obiegu.

Całą rozmowę z prezesem PKP Intercity będzie można przeczytać najbliższym numerze miesięcznika „Rynek Kolejowy”. Zapraszamy do prenumeraty!
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony