Partnerzy serwisu:

PKP Intercity: 21 miliardów złotych z budżetu do 2030

Michał Szymajda 14.01.2021 3,6k

PKP Intercity: 21 miliardów złotych z budżetu do 2030
Zdjęcie ilustracyjnefot. M. Szymajda
W ostatnich dniach 2020 roku Ministerstwo Infrastruktury podpisało z PKP Intercity umowę na 10-letnie świadczenie usługi publicznej w formie dotowanych dalekobieżnych i międzynarodowych przewozów kolejowych. 14 stycznia spółka poinformowała o założeniach umowy. PKP Intercity otrzyma od państwa bardzo duże pieniądze.
– PKP Intercity zostanie dofinansowane kwotą 21 miliardów złotych przez najbliższe 10 lat. Dzięki tej decyzji zmieni się oblicze transportu publicznego w Polsce. Stawiamy na nowoczesną kolej, która całkowicie zmieni swoje oblicze – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Tego typu umowy zawierane są po to, by polskie firmy mogły skutecznie konkurować nie tylko na naszym rynku, ale też na rynkach zagranicznych. Inwestycja rządu w PKP Intercity ma same plusy zarówno dla naszego pokolenia, jak i dla przyszłych pokoleń pasażerów – dodał Maciej Małecki, sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych.

21 miliardów złotych, które budżet państwa będzie lokować w spółce, to kwota olbrzymia, jeśli weźmiemy pod uwagę, że kończąca się w grudniu 2021 umowa Public Service Contract opiewa na kwotę 4,7 mld zł. Nowa będzie obowiązywać do końca trwania rozkładu jazdy 2029/2030, czyli do grudnia 2030.

Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk przedstawił dziennikarzom podstawowe założenia umowy. Docelowo liczba wykonywanych tzw. pociągokilometrów ma wzrosnąć z 370 (wykonywanych w latach 2011–2020) do 683 tysięcy pockm (od 2021 do końca 2030). To wzrost aż o 84%. Przy tym przewoźnik zakłada wzrost liczby pasażerów do 74 mln w roku 2030. W 2019 roku, a więc jeszcze przed pandemią, która pokrzyżowała plany operatora, było ich 48,9 mln.

– Umowa wieloletnia oznacza stabilność dla PKP Intercity, co jest ważne szczególnie w trudnych czasach pandemii. Oznacza to nie tylko nowe połączenia, nowy tabor, ale także nowe, sprawne narzędzia umożliwiające zakup biletów i korzystanie z oferty kolejowej – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony