Partnerzy serwisu:

PKP Informatyka zaangażowała się w kształcenie cyberspecjalistów

jar, Rynek Kolejowy 24.07.2017 1,3k

PKP Informatyka zaangażowała się w kształcenie cyberspecjalistów
fot. PKP Informatyka / Archiwum Rynku Kolejowego
PKP Informatyka zawarła porozumienia z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim i Politechniką Lubelską w celu wspólnego opracowania nowego kierunku studiów. Jest szansa, że wykształceni w tym zakresie specjaliści trafią do podmiotów działających na rynku kolejowym.
Cyberataki rosnącym zagrożeniem

Stale postępuje proces, którego efektem jest wzrost znaczenia systemów teleinformatycznych w działalności różnych podmiotów: instytucji publicznych oraz prowadzących działalność gospodarczą. Dlatego coraz większe znaczenie ma zapewnienie tzw. "cyberbezpieczeństwa". Osiąga się to poprzez zastosowanie odpowiednich działań i posiadanie zasobów.

Zagrożeniem dla bezpieczeństwa w sieci są głównie "cyberataki", których celem jest "nielegalne działanie prowadzone w przestrzeni wirtualnej, dążącego do przejęcia kontroli nad stronami internetowymi, zawartością skrzynek pocztowych lub baz danych jakiejś instytucji, firmy" (definicja zawarta słowniku opublikowanym na stronach Uniwersytetu Warszawskiego).

Jak informuje "Rynek Kolejowy" Ewa Jońska, Dyrektor Biura Obsługi Zarządu i Administracji w PKP Informatyka, szczególnie niebezpieczne są ataki na krytyczne dla funkcjonowania państwa systemy i aplikacje, które mogą doprowadzić do zniszczeń i strat w sferze fizycznej i finansowej. Jednym ze sposobów walki z nowymi zagrożeniami jest edukacja z zakresu bezpieczeństwa IT, polegająca na m.in. kształceniu specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Taka działalność wpisuje się w obowiązującą Strategię Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.

Umowa z KUL i PL

W odpowiedzi na rosnące potrzeby w tym zakresie, w ubiegłym miesiącu PKP Informatyka oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) zawarły porozumienie, którego głównym celem jest przygotowanie nowej specjalności studiów – cyberbezpieczeństwa. Kształcenie na tym kierunku ma odbywać się na studiach I stopnia oraz podyplomowych. Strony umowy dążą, aby nowy kierunek był finansowany ze środków Unii Europejskiej. Wniosek o dofinansowanie projektu zostanie wspólnie opracowany przez uniwersytet i spółkę. – PKP Informatyka zaangażowała się w przygotowanie nowego kierunku studiów z powodu coraz większego zapotrzebowania na specjalistów o kompetencjach z zakresu cyberbezpieczeństwa. Wpisuje się to również w strategię działania firmy oraz odpowiedzialność PKP Informatyki za kluczowe systemy i aplikacje wspierające działalność podmiotów funkcjonujących na rynku kolejowym – wyjaśnia Ewa Jońska.

– Wyniki najnowszych badań wskazują, że specjaliści ds. bezpieczeństwa IT to najbardziej poszukiwani eksperci w branży. Szacuje się, że brakuje kilkunastu tysięcy specjalistów – dodaje. Jak zapewnia przedstawicielka spółki, studiujący na przygotowywanym kierunku zyskają umiejętności skutecznego zachowania się w warunkach niebezpiecznych, rozpoznania i szybkiej oceny zagrożeń oraz związanego z tym ryzyka, umiejętności stosowania zasad prawnych i procedur bezpieczeństwa, znajomość zasad funkcjonowania podmiotów bezpieczeństwa oraz problematyka zarządzania kryzysowego.

Kształcenie (także) dla branży kolejowej

Z uwagi na opisywane przedsięwzięcie jest realna szansa zasilenia spółek kolejowych przez absolwentów planowanych do uruchomienia studiów. Jak zapewnia Dyrektor w PKP Informatyce, spółka będzie przyjmować studentów KUL na staże i praktyki, a tym samym dawać możliwość rozwoju zawodowego w tym zakresie w swoich strukturach. Na etapie kształcenia uwzględniane będą case studies – przypadki krytyczne związane z użytkowanymi przez spółkę systemami teleinformatycznymi.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony